We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Türkiye Rusya'dan S-400 satın alırsa ne olur?

2 0 0
20.07.2017

Tam da 15 Temmuz darbe girişiminin yıldönümünde, Türkiye’nin Rusya’dan almayı planladığı S-400 hava savunma sistemi için 2,5 milyar dolar ödemeyi kabul ettiği haberlere yansıdı. Henüz imzalar atılmış olmasa da, anlaşma yapıldığı takdirde Türkiye-NATO ilişkilerinde yeni bir sayfa açılmış olacak.

Jeopolitik açıdan riskli bir bölgede yer alan Türkiye, aslında uzun zamandır Türk Silahlı Kuvvetlerinin modernizasyonu kapsamında, hava savunma kapasitesini artırmaya çalışıyor. Hatırlarsanız, Suriye 2012’de Türk jetini düşürdüğünde savaşın eşiğinden dönülmüştü. Keza Fırat Kalkanı Operasyonu başlatılmadan evvel, IŞİD’in Suriye sınırından Türkiye’ye yönelik saldırıları da etkin bir hava savunma sistemi eksikliğine dikkat çekmişti.

Türkiye epey bir süredir NATO’dan bu yönde desteğini artırmasını talep etmekte. Her ne kadar Ankara’nın beklentilerini tam olarak karşılamamış olsa da bazı adımlar atıldı. Örneğin, Almanya, İtalya, İspanya, Hollanda ve ABD füze bataryaları yerleştirerek destek oldular. Zaman içinde bu ülkelerin çoğu Türkiye’den güçlerini çekti. Bugün geriye İtalyanların SAMP/T bataryası ile İspanya’nın Patriot’u kaldı. Her ikisi de NATO sistemine entegre olarak çalışıyor.

Zaman içinde, Türkiye yeni hava savunma sistemi almak için girişimlerine de devam etti; NATO dışı ülkelerden gelen teklifleri de değerlendirmeye alarak.

Bu arada 2013’te Çinli bir firmanın, savunma sistemleri için açılan ihaleyi kazandığı duyuruldu. Epeyce hararetli tartışmalar ardından -özellikle ABD’den gelen tepkiler sebebiyle- 2015’te 3,4 milyar dolarlık anlaşma tamamen rafa kalktı.

O dönemde Çin’in teklifini fiyat uygunluğu dışında cazip kılan, teknoloji transferine geçit veriyor olmasıydı. NATO üyesi ülkelerin teknoloji paylaşımı........

© Şalom

Yorum yap

yorumunuz...


küfür, argo, hakaret içeren yorumlar silinir 0/350

Yorum yap