We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Charlottesville'deki saldırılar neden hafife alınmamalı?

3 10 27
16.08.2017

ABD Başkanı Donald Trump seçim kampanyasında ektiklerini biçiyor.

Amerika’nın Virginia eyaletine bağlı Charlottesville şehri, geçtiğimiz hafta sonu ‘beyazların üstünlüğünü’ savunan ırkçı gruplar ile onları protesto etmek için sokağa inen ‘faşizm karşıtları’ arasında çıkan çatışmalara sahne oldu.

Göstericiler ellerinde Gamalı Haçlı Nazi flamaları ile Hitler dönemini hatırlatan “Heil, Trump!” “Kimse yerimizi alamaz! Yahudiler yerimizi alamaz!” şeklinde sloganlar attılar. Neo-Nazi sempatizanı olduğu öğrenilen bir kişi arabayı protestocuların üzerine sürerek bir kişinin ölümüne, birçoklarının da yaralanmasına sebep oldu. Olayların kontrolden çıkması üzerine Virginia valisi olağanüstü hal ilan etmek zorunda kaldı.

Protestoları tetikleyen Emancipation Parkındaki Konfederasyon ordusunun komutanı Robert E. Lee’ye ait heykelin kaldırılması planıydı.

Eğitimli nüfusu ve ekonomik olarak gelişmiş kuzeyi ile muhafazakâr güneyden oluşan Virginia, aslında bir yüzüyle liberal bir yüzüyle muhafazakâr, önceki iki başkanlık seçiminde de Demokrat Parti’ye oy vermiş bir eyalet. Bununla birlikte, Amerikan İç Savaşı’nda tarıma dayalı ekonomileri sebebiyle köleliği savunan güney eyaletlerinin bağlı olduğu Konfederasyon’un başkenti olan Virginia ırkçı hareketler açısından simgesel bir öneme sahip. Nitekim daha geçen ay Klu Klux Klan yine Charlottesville’de bir yürüyüş düzenlemişti.

Charlottesville’deki çatışmalar, Amerikan toplumu içinde, katlanarak büyüyen ekonomik eşitsizliğin körüklediği, kültürel ve siyasi kutuplaşmanın ne denli derinleştiğini gösteriyor.........

© Şalom

Yorum yap

yorumunuz...


küfür, argo, hakaret içeren yorumlar silinir 0/350

Yorum yap