We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Komplikované dedičstvo

250 0 0
12.01.2017

Nástup Baracka Obamu po ôsmich rokoch Georgea W. Busha bol pre Spojené štáty historickým medzníkom. Prvý americký čierny prezident v histórii porazil kampaň, v ktorej sa jeho protivníci striedavo pokúšali dokázať, že je buď komunista, alebo islamský terorista, ktorý sa navyše ani nemôže stať prezidentom USA, pretože sa narodil v cudzine (na šírení tejto lži sa vtedy okrem iných výrazne podieľal istý Donald Trump).

Obamovo víťazstvo uprostred irackého dobrodružstva a na začiatku ekonomickej krízy sa vnímalo bezmála ako zázračný obrat k lepšiemu. Podobne dnes, pri pohľade na človeka, ktorý ho už onedlho v Bielom dome vystrieda, sa Obamových osem rokov môže javiť ako stratený zlatý vek. Lenže Obamov odkaz je komplikovanejší. Bolo príjemné vidieť, že najmocnejším mužom na zemeguli je pre zmenu niekto inteligentný a so srdcom na správnom mieste. Jeho prejavy boli inšpirujúce a jeho plány boli v prospech celku. Problém však nebol v tom, čo Obama hovoril či plánoval. Problém bol v tom, k čomu napokon dospel v realite.

Americká ekonomika sa pozviechala, no o čosi menej sa pozviechali Američania. Najmä tí, ktorých už predchádzajúce dekády urobili zraniteľnými a ktorých otras z roku 2007 poslal na kolená. Mnohí z nich volili Trumpa. Často preto, lebo videli, že politika zostala aj za Obamu v rukách presne tých istých cynických........

© Pravda.sk