We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Gangstri v uniforme

302 0 0
19.05.2017

Huckať na neho psa bez náhubku, alebo mu prikladať k hlave pištoľ a pýtať sa ho, či ho má zastreliť? Všetci dobre vieme, že takéto otázky sú len rétorické.

Žiaden policajt si to len tak nedovolí, pretože vie, že počnúc tým dňom by chodil najskôr aj na vlastný záchod kanalizáciou a kurz na jeho vek dožitia by sa prudko znížil. Otázkou však nie je, či si nejaký grázel zaslúži zaobchádzanie v rukavičkách. Policajt má stanovené prísne pravidlá a iba tie rozhodujú o tom, kedy smie použiť fyzickú silu alebo iné formy násilia. Nerozhoduje o tom on sám na základe svojich osobných sympatií a antipatií. Inak sa vymáhanie práva zvrhne na anarchiu a rozdiel medzi ním a gangstrom bude iba v tom, že jeden z nich môže nosiť uniformu.

Prečo je to, čo je takéto samozrejmé, odrazu celkom inak, keď príde na Rómov? Naozaj si myslíme, že policajti, ktorí ponižujú a urážajú „cigánsky živel“ a vychádzajú z toho beztrestne alebo len s miernou úhonou, konajú niečo pre naše dobro? Sme naozaj takí hlúpi, že si myslíme, že je v našom záujme, keď sa ozbrojené zložky štátu vyvršujú na nejakej menšine?

Je úplne irelevantné, či chlapci zadržaní v marci 2009 v Košiciach za okradnutie dôchodkyne boli známe firmy, výtržníci, alebo zlodeji. Keď niečo spáchali, mali za to niesť zákonné následky – oni, alebo ich zástupcovia.

Nikde v našich zákonoch sa nepíše, že takými........

© Pravda.sk