We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Dôvera a dôvera

17409 0 0
21.03.2017

Vždy keď sa hlasovalo a on bol poslancom (2002, 2005), bol neprítomný. Klub Smeru sa zvyčajne zdržal hlasovania vtedy, keď sa to fakticky rovnalo odmietnutiu návrhu, alebo bol priamo proti, keď si to parlamentné počty vyžadovali.

Zatiaľ čo predseda sám nehlasoval, najsilnejšia strana na Slovensku nikdy nepustila návrh na zrušenie amnestií do záverečnej fázy. Iba raz. Návrh poslancov za KDH vo februári 2012 prešiel až do tretieho čítania, aby ho tam poslanci Smeru stopli, zdržaním sa. Návrh Jána Budaja, ktorý sa ocitol v druhom čítaní, nie je novinkou. Nádej, že by ho poslanci za Smer pustili cez záverečné hlasovanie, naráža na skúsenosť so všetkými doterajšími.

Novinkou je to, že Smer, respektíve vládna koalícia, ktorej podstatnou súčasťou je strana Roberta Fica, predkladá vlastný návrh. Ten je skonštruovaný tak, aby Smer nemohol byť ľahko obvinený z toho, že obrátil kabát: jednou poistkou je fakt, že zmena ústavnej praxe má byť trvalá, nie jednorazová, druhou poistkou je zapojenie Ústavného súdu, ktorý má mať dvojmesačnú lehotu na prípadnú námietku. Vládny návrh teda dáva za pravdu Ficovej verzii, podľa ktorej proti rušeniu amnestií nikdy neboli politické či morálne, ale vždy len ústavnoprávne dôvody. Ostatne, túto verziu mala potvrdiť už nedávna trojvetová parlamentná deklarácia, ktorá amnestie odsudzuje.

V každom prípade platí, že Ústavný súd by Ficovi ničím nemohol politicky poškodiť viac, ako tým, že by zrušenie amnestií zastavil.

Tak či onak, tentoraz........

© Pravda.sk