We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

İsrail tutukladığı Türk vatandaşını SADAT üyesi olmakla suçladı

44 47 25
13.02.2018

İsrail Güvenlik Ajansı (ISA) ve İsrail Polisi, geçen ay, menşei Türkiye'deki Hamas etkinliği için istihdam edildiğinden şüphelenilen iki kişiyi tutukladı. Tutuklananlardan biri olan Cemil Tekeli'nin SADAT ile ilişkili olduğu öne sürüldü. İddia İsrail Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamayla duyuruldu.

1 Ocak 2018'de, Türk vatandaşı Cemil Tekeli, yasada öğretim görevlisi olarak Hamas militanlarına Türkiye'den yardım ettiği iddiası ile tutuklanmıştı. Tekeli dün serbest bırakılarak Türkiye'ye döndü.

İsrail Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre yürütülen soruşturma kapsamında 21 Ocak'ta İslam vatandaşı olan ve Umm el Fahm'da yaşayan Dara'am Cebarin de tutuklandı.

Soruşturma sırasında iki kişinin Shalit anlaşmasında serbest bırakılan üst düzey Hamas teröristi Zaher Jabarin tarafından Türkiye'de işe alındığı iddia edildi. Hamas'ın bütçesinden sorumludur ve örgütün başkan yardımcısı ve Batı Şeria'daki operasyonların başında görev yapan Salah Aruri'nin talimatıyla Yahudiye ve Samaria'daki dağılmış terör operasyonlarını desteklemekle suçlanıyor.

CEMİL TEKELİ ARAŞTIRMASI

Tekeli'nin soruşturmasında Türkiye'nin, diğerlerinin yanı sıra Türk idare yetkililerine yakın bir danışman olan Adnan Tanrıverdi'nini talebi üzerine kurulan SADAT şirketi vasıtasıyla Hamas'ın askeri güçlendirilmesine katkıda bulunduğu ileri sürüldü. Şirket, fonlar ve savaş malzemeleri ile - hedefi İsrail'le savaşmak olan “Filistin Ordusu”nun kurulmasına yardım etmek amacıyla kurulduğu öne sürülüyor. SADAT çalışanlarından biri, üst........

© OdaTV