We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Cennetin Anahtarı İhlâstır

28 4 16
19.10.2017

Peygamber Efendimiz (S.A.V.) bir hadis-i şeriflerinde, “Üç şey vardır. Bunu ihlâsla söyleyenler cennete girer. Birincisi Allah’ı Rab olarak kabul eden, ondan razı olan ve onu tüm sıfatları ile kabul eden, ikincisi İslam ’ı kabul etmiş olan ve üçüncüsü de Hz. Muhammed’i Resul olarak kabul edenlerdir” buyuruyor. Kur’an-ı Kerim’de Vakia Suresi’nde de bu yer alıyor. Bir imtihan sonrasında beraat edecek cennete öyle girecek, bir de hesapsız doğrudan cennete girecek olanlar var. Biz ahir zaman ümmetiyiz. En son gelen ümmetiz. Peygamber Efendimiz de son peygamberdir ve aynı zamanda peygamberlerin komutanıdır. Ona binaen her ne kadar dünyaya en son gelmiş olsak da inşallah cennete gidenlerin ilki olacağız.

Peygamber Efendimiz (S.A.V.) bu üç ifadesine ek olarak; “Bu üç şeyi ihlâsla söyleyen cennete girer. Dördüncü olarak Allah Teâla için cihat edene Allah katında büyük ecir verilir ve bu ecrin dengi yoktur” buyuruyor. Yani Allah’ın dini, Kelime-i Tevhid en yüce olsun, kâfirlerin dini rezil olsun diye cihat edene büyük ecir vardır. En büyük benim dedirtmek için savaşana ise Allah katında bir sevap yoktur. İman kelimesi yeryüzüne hâkim olsun diye savaşana sevabın ucu bucağı yok. En büyük devlet ben olacağım, zengin olup tüm dünyayı kendime köle yapacağım diye savaşılmaz. Zulmü önleyip adaleti yaymak için insanlar iki cihanda da mutlu olsunlar diye savaşana büyük ecir vardır. İslam’da cihat kıyamete kadar bakidir. Biz de cihat ruhuyla yaşamadıkça bize de geçit yoktur.

HER ZAMAN CİHAT RUHUYLA YAŞAMAK ZORUNDAYIZ

Peygamber Efendimiz (S.A.V.), “Bir kimse cihat bilinciyle, şuuruyla, aşkıyla yaşamadıysa, bu duygudan mahrumsa, putperest Araplar gibi, cahiliye döneminde ölenler gibi olur” buyuruyor. Yani yaşım 70-80 olmuş demeyecek, çağırsalar hemen hazırım diyecek. Allah’ın kelimesini dünyaya yaymak için; insanlığı herkese öğretmek için; adaleti hâkim kılmak için zulmü önlemek için; her zaman hazırım diyecek. Çağırdıkları zaman da hemen gidecek. Ama benim işlerim daha yeni düzene girdi. Yeni evlendim, çocuklarım var, demeyecek. Bunları bırakıp hemen gidecek. Allah için........

© Milli Gazete

Yorum yap

yorumunuz...


küfür, argo, hakaret içeren yorumlar silinir 0/350

Yorum yap