We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Kahramanmaraş Kitap Fuarı

9 0 0
21.10.2017

Kitap fuarları bir şehrin tanıtımında, o şehrin kendisini dışarıdakilere ifade etmesinde en önemli etkinlik. Adeta fuar vesilesi ile şehrin saklı köşelerine, tarihine, sanatına, mimarisine, dağlarına, göllerine, yaylalarına, folkloruna, türkülerine, yemeklerine de vakıf olmaktasınız.

Yıllardır kitap fuarı düzenleyen ilgilileri tebrik ediyorum, keşke bu zahmetli organizasyondan uzak duran diğer şehirlere de nasip olsa, onlar da içinde yaşadıkları şehrin saklı güzelliklerini dışarıdan gelenlere gösterip, kayıtlara geçmesine önayak olabilseler.

Maraş’a bu ilk gidişim değildi, konferanslar neticesinde yıllar önce yine gitmiştim. Şehrin geniş yaya yürüyüş yolları, insana verilen değeri göstermekte, arabalar daha dar şeride alınarak, insana saygı öne çekilmiş. Binlerce yıllık tarihinden süzülüp gelen birikiminden kopmak istemeyişi, tertemiz ve özenli Kapalı Çarşı’sının yanı başında en büyük kuyumcu mağazasından daha değerli bir hazine olan Ulu Cami ’yi seyre doyamadım. Dulkadirli Süleyman Bey’in yaptırdığı bu muhteşem mabet, bir anne şefkati ile şehri etrafına toplamıştı. Bu nefis abideyi gece gidip izledim, sabah ayrı, öğlen tekrar yanına koştum. Müthiş bir güzellik, ahşap işleri restoreden geçse de enine dikdörtgen mimarisi, orijinal sütunları ile geçmişin şiirini fazlası ile duyurmakta idi.

Maraş baştanbaşa bir........

© Milli Gazete