We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Allah rahmet eylesin

12 3 22
21.10.2017

Bismillahirrahmanirrahim;

Âlemlerin Rabbi, Rahman ve Rahim olan Allah’a (C.C.) hamd ederim. Salât ve selâm, Peygamberimize, âline ve sahabelerine olsun.

Biz Müslümanlar, Müslüman olarak öldüğüne kanaat getirdiğimiz kimseler için, “Allah rahmet eylesin” deriz. Yani Allah, Müslüman olarak ölmeyi başarana rahmetiyle muamelede bulunsun ve onu cennetine koysun demek isteriz. Allah’ın rahmetine layık olacak olanların vasıfları yüce kitabımız Kur’an-ı Kerim’de şöyle zikredilmektedir. TEVBE 71: “Mümin erkekler ile mümin kadınlar birbirlerinin velileri, yani dost ve yardımcılarıdır. Onlar iyiliği emreder, kötülükten menederler, namazı dosdoğru kılarlar, zekâtı verirler, Allah ve Resulüne itaat ederler. İşte onlara Allah rahmet edecektir. Şüphesiz Allah azizdir, hikmet sahibidir.” Bu ayette Allah’ın rahmetine layık olacak olan müminlerin altı vasfı zikredilmiştir. 1. Müminler birbirlerinin velisi, dostu ve yardımcısıdır. 2. İyiliği yürütürler ve emrederler. 3. Kötülükler ile mücadele ederler ve onu menederler. 4. Namazı dosdoğru kılarlar. 5. Zekâtlarını verirler. 6. Allah’a ve Resulüne itaat ederler. Bu altı vasıf, kimde varsa ve bu hâl üzere ölürse, Allah o kimseye rahmet eder. Allah’ın rahmet ettiği mümin kullarına vaat ettiği şey ise cennettir. TEVBE 72: “Allah, mümin erkeklere ve mümin kadınlara, altından ırmaklar akan ve içlerinde sonsuza kadar kalacakları cennetler, Adn cennetinde güzel meskenler vaat etmiştir. Allah’ın hoşnut olması ise hepsinden daha büyüktür. Büyük kurtuluş işte budur.” Bir kul için, bundan daha büyük kazanç olmaz.

Allah hükmünü icra edendir. Her canlı mutlaka ölümü tadacaktır. Ölüm ecelledir ve ecel her varlığın ölüm ile tanıştığı andır. Önemli olan ecelimize, Adil Bir Düzen’in kurulması için, Allah yolunda hakkını vererek yapılan bir cihat ile ulaşabilmektir. AHZAB 23: “Müminler içinde Allah’a verdikleri sözde duran nice erkek adamlar vardır ki, işte onlardan kimi, verdiği sözü yerine getirip sırasını savmış, o yolda canını........

© Milli Gazete