We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Nesnelere bağımlı hale geliyoruz

4 0 4
20.10.2017

Nesnelere bağımlı hale gelen günümüz insanı, kendi türüyle yakınlık kuramıyor, yalnız, yalıtılmış ve izole bir hayat yaşıyor. Oysa tıpkı yemeye içmeye ihtiyaç duyduğumuz gibi insanlarla bir arada olmaya ve yakınlık kurmaya da ihtiyacımız vardır. Eğer öteki ile aramızda sağlıklı bir bağ kurabilmişsek, karşımıza çıkabilecek engelleri daha rahat aşabilir ve kendimizi güvende hissedebiliriz.

Uzmanlar yaşamın ilk günlerinde anne ile sağlıklı bağ kuran bebeklerin ileriki yaşamlarında insanlarla daha sağlıklı ve daha kalıcı ilişkiler kurabildiğini ifade ediyorlar. Buna karşın bebek ihtiyacı olan ilgi ve sevgiden mahrum bırakılmış ve desteklenmemişse erişkinler dünyasına katıldığında insanlarla yakınlık kuramıyor, sosyal ortamlarda kendini ifade etmekte güçlük çekiyor ve kendini güvende hissedemiyor. Kişi çocukluk döneminde alamadığı sevgiyi erişkinlik döneminde tedarik etmeye çalışıyor.

Yaşamlarının ilk günlerinde anne ile sağlıklı bağlanma ilişkisi kurabilen fertler insani ilişkilerinde olduğu gibi........

© Milli Gazete