We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Bize de Modern Cahiliye İle İmtihan Düştü

41 2 225
19.10.2017

Cahiliye kavramı, daha çok İslam ’ın Arap Yarımadası’nda yayılmaya başlamasından önceki günah, şirk ve ahlaksızlık çağını ifade eden bir kavramdır. Bu döneme cahiliye denilmesinin en önemli nedeni günahların çokça işlenmesinden ziyade, işlenen günahların sıradanlaşması, normalleşmesi ve yaygınlaşmasıdır.

Cahiliye döneminde ekonominin temellerini faiz ve tefecilik sektörü oluşturuyor, kız çocukları diri diri toprağa gömülüyor, içki su gibi tüketiliyor, zina ve her türlü sapkınlık/ahlaksızlık açıktan işleniyor, kumar oynamasını bilmeyenler kınanıyor ve alay ediliyordu. Irkçılık ve kabilecilik, toplumun yaşam tarzı haline gelmişti. İşte bu büyük günahların hayatın her alanını kapladığı ve insanlar tarafından normal karşılandığı dönem, kavram olarak cahiliye dönemi olarak nitelendirilmektedir.

İslam’ın yeryüzünü aydınlatması ve Efendimizin (S.A.S.) bütün cahiliye adetlerini ayakları altına almasıyla yok olan cahiliye çağı, maalesef günümüzde adeta kurumsallaşarak ve sektörleşerek geri dönmüştür.

Cahiliye döneminde ekonominin temellerini oluşturan ve Allah’ımızın, “Ey iman edenler! Allah’a karşı gelmekten........

© Milli Gazete