We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Mücadele de umut da devam ediyor: KuirFest belgeseller ve kısa seçkileri

4 2 0
24.01.2019

2011 yılında Ankara'da yola çıkan Pembe Hayat KuirFest Denizli, Mersin, Eskişehir, Berlin, Amsterdam gibi şehirlere uğradı. Ankara'daki valilik yasakları nedeniyle bu yıl İstanbul'u merkez alan festival queer sinemanın son dönem örneklerini ve klasikleşmiş yapımlarını karşımıza getirecek. Pembe Hayat LGBTT Dayanışma Derneği'nin düzenlediği festival sadece bir film programı olmasının ötesinde film ekiplerinin, aktivistlerin ve sanatçıların katılımıyla queer sanatın tartışılması ve görünürlüğünün artırılması için bir platform işlevi görüyor.

KuirFest'in bu yılki programında Gökkuşağının Altında bölümünde yer alan son dönem kurmaca filmleri izleyebiliriz. Brezilya sinemasından Elektrik Beden, Tayland'ın bu seneki Oscar adayı Malila: Veda Çiçeği, Kenya'dan Rafiki öne çıkan yapımlardan.

Festivalin KÜLT bölümünde yer alan Çözülen Diller ve Eküriler filmlerini beyazperdede görmek isteyenler kaçırmamalı. Türkiye'deki queer sinemanın ender örneklerinden Atıf Yılmaz imzalı Gece, Melek ve Bizim Çocuklar gösterimi ve film ekibinden Yıldırım Türker ve Deniz Türkali'nin de katılımıyla yapılacak söyleşiyi hatırlatmama gerek var mı bilmiyorum. Pembe Hayat KuirFest bu sene Kıraathane İstanbul Edebiyat Evi, Fransız Kültür Merkezi ve Tasarım Atölyesi Kadıköy'ün ev sahipliğinde gerçekleşecek.

25-27 Ocak tarihleri arasında üç gün sürecek Pembe Hayat KuirFest bu akşam Fransız Kültür Merkezi'nde gerçekleşecek Sevgiler, Scott filmiyle açılacak. Bu vesileyle festivalin Kuir Belgeseller ve Kısa Seçkileri bölümlerine göz atalım: Dünyada queer sinemacılar neler üzerine düşünüyor, neler anlatıyorlar?

Sevgiler, Scott belgeseli Kanada'nın bu yıl öne çıkan yapımlarından. 2013 yılında Kanada'nın küçük bir şehrinde homofobik şiddete maruz kalan müzisyen Scott Jones'un iyileşme sürecinin sancılarını ortaya koyuyor film. Jones'un arkadaşı tarafından üç yıl boyunca yapılan çekimler sadece onun sürecini değil tüm şehirde yaşanan dönüşüme odaklanıyor. Sevgiler, Scott izlemesi zor bir film, anlatılanları hazmetmek o kadar kolay değil. Ancak Jones'un hikâyesinin toplumsal bir perspektiften ele alınması, davanın sonucu ve hikâyenin bir başarı öyküsüne dönüşmemesi filmi değerli kılan unsurlar. Sevgiler, Scott filmi Justin Trudeau yanılsamasının ardında daha büyük mücadelelerin olduğunu ve toplumsal iyileşme sürecinin uzun süreceğini gösteriyor.

Kaliarnta filmi de Yunanistan LGBTİ topluluğunun dili olan (Yunan Lubuncası diyebileceğimiz) Kaliarnta'nın tarihsel gelişimi ve yapısı üzerine bir belgesel. Filmin yönetmeni aynı zamanda arşiv ve sanat çalışmalarıyla bilinen Paola Revenioti. Kaliarnta filmini de sanatçının........

© K24