We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Şehvet düşkünleri, düzen bozanlar ve 'çiçek hanım' Hülya Koçyiğit

23 33 40
13.02.2018



13-02-2018 00:05

Kültürel dünyamızın etimize, ruhumuza, hatıralarımıza yapışmış pek çok unsuru vardır. Hayatı biraz bunlarla yorumlar, kaydederiz. Filmler, sahneler, fragmanlar, figürler, kodlar bize hem anlam katar hem de bunu yaparken bizi kimi anlamlardan yoksun bırakır.

“Erkek yiyenler” ve şehvet düşkünü kadınlar biraz böyledir örneğin. Bu kadınlar bilinmez bir sebeple erotizmin ciddi sularında karar kılmışlardır. Resmedilişi böyledir. Şehvette, kötülükte, sınırların yıkılmasında, günahta ve kaosta bu kadınlar vardır.

Yuvayı yıkan şeytanlar da, dişi örümcekler de, “erkek yiyen orospular” da onlardır.

Müjde Ar filmleridir belki de ilk akla gelen. Yasak aşkın, evli erkekle birlikte olmanın, bakire düşlerinin, evliliğinden sıkılan kadınların, baba otoritesini yıkanların, evden kaçan genç kızların hikayeleridir.

Bize kattığı anlam şudur ki bu kadınlar öyle ya da böyle bir “düzeni bozar” ya da düzene karşı çıkarlar.

Düzen, despot babadır, sevgisiz kocadır, boğucu taşradır, gerici mahalledir. Türkan Şoray’ın Mine’si gözünü kapatıp, burnunu tutar kocasıyla “sevişirken”; sevgilisiyle kadın olduğunu anlar, gözleri dolar, dudakları titrer örneğin.

Düzen, üstüne abanıp üç dakikada işini gören kocadır.

Velhasıl düzene sadakatin, düzenle anılan iffetin, düzene itaatin karşısındadır bu kadınlar.

Bu sebeple de eteklerini çekiştirip, bacaklarını bitiştirdiklerini görmeyiz onların. Bacaklarını sere serpe açmaları, dudaklarını yarım aralık ve ıslak bırakmaları da aklımıza........

© İleri Haber