We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Asıl rakip boykotçular

113 1 7
14.06.2018

SEÇİMİN ikinci tura kalması halinde muhalif partilerinin ve seçmenin hazır olmadığı bir tehlike kapıda bekliyor: Sandığa gitmeyecek kitle. Kimileri şimdiden Meral Akşener ve Muharrem İnce’nin oylarının firesiz transfer olacağı, buna HDP’nin de muhalif adaya vereceği destek eklenince Erdoğan devrinin bittiği hesabını yapıyor.

Keşke bu kadar basit olsaydı.

Bu aşırı iyimser öngörü, seçimin ikinci tura kalması halinde seçmen blokunun aynı oranlarda ve aynı tercihi yaparak sandığa gideceği varsayımına dayanıyor. Tabii İnce, Akşener ya da bir başkasına oy verenlerden Erdoğan’a tek bir oy bile gitmeyeceği varsayılıyor. Buna rağmen, plan hiç eksiksiz ve mükemmel işlese bile yine de seçimin bıçak sırtı olduğunu hesaplamak zor değil.

KAYGAN OYLAR

Türkiye’de seçimleri ideolojisiz seçmenler belirler ve gündelik kararlar vererek hepimizin geleceğine etki ederler. O yüzden 25 Haziran ve 8 Temmuz arasında yaşanabilecek herhangi bir gelişme ya da söylenecek bir-iki çift lafa göre seçmen tercihini değiştirebilir. Muharrem İnce’ye oy veren bir seçmenin daha sonra vazgeçip ikinci turda Erdoğan’ı desteklemeyeceğinin garantisini kim verebilir? Konu Türk seçmeni ve geçmişteki oy kayganlığıyla her şey mümkündür.

Muhalefetin uykularını kaçırması gereken ve bir çözüm bulması gereken en önemli konu ise bir kere sandığa gitmiş insanların yeniden sandığa aynı coşkuyla gitmesini sağlamak.

25 Haziran seçimlerinden çıkacak tabloya göre seçmenin motivasyonu azalabilir de, artabilir de. Mesela, AK Parti’nin Meclis çoğunluğunu kaybetmesi ihtimali bir kısım seçmeni........

© Habertürk