We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Tutuklu Papaz Brunson’ın sırrı

91 0 0
30.09.2017

GEÇTİĞİMİZ yılın sonunda FETÖ üyeliği suçlamasıyla tutuklanan Pastör Andrew Brunson, ABD ve Türkiye arasında önemli bir gündem maddesi olmaya devam ediyor.

Trump, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile mayıs ayında yaptığı görüşmede bizzat Brunson’ın iadesini istemişti. En son New York’taki BM Zirvesi kapsamında yaptıkları ikili görüşmede de yine aynı talep dile getirildi.

Andrew Brunson

Cumhurbaşkanı Erdoğan her seferinde Fethullah Gülen’e işaret ediyor. Perşembe günü yaptığı açıklamada “Bizden papaz istiyorlar, sizde de bir papaz var, verin yargılayalım diyorum” ifadesini kullandı.

Bu sözler ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Heather Nauert’e basın toplantısında hatırlatılınca, “Bu tür bir şeyin söz konusu olabileceğini zannetmiyorum” diyerek takas ihtimalini reddetti.

Peki liderlerin masasına bu kadar sık konu olan Andrew Brunson kim? Bazılarının iddia ettiği gibi Amerikan ajanı olduğu için mi Washington ısrarla iadesini talep ediyor? Yoksa bu ısrarın başka bir nedeni mi var?

Pastöre yöneltilen FETÖ üyeliği suçlamasının detaylarını bilmiyorum. Devam eden bir yargı süreci var. Öte yandan Brunson’ın iadesini Trump yönetiminin önemsemesinin, pastörün ajan olduğu yönündeki spekülasyonlardan çok daha görünür bir sebebi var: Brunson Evanjelist bir din adamı. Trump, Evanjelistlerden büyük destek aldı. Protestanların tamamından aldığı oy yüzde 80’in üzerinde idi. Brunson’ın iadesi için Trump’ın yardımcısı Evanjelist Mike Pence büyük çaba harcamıştı.

Kısacası ajan mıdır değil midir bilmem ama bu pastörün ABD’de önemsenmesinin son derece akla yatkın ve komplodan uzak bir yönü var, o da siyasi hesap...

BU NEYİN İNADI?

........

© Habertürk