We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Ayhan Ogan’ın sözleri

124 0 1
08.08.2017

3-4 gündür Ayhan Ogan’ın CNN Türk’te söylediği sözlerin büyük bir gürültü çıkarmasına şaşmamak gerek. Ogan, zamanın ruhu ve Cumhurbaşkanı Erdoğan ile AK Parti’ye karşı bir süredir oluşturulmaya çalışılan “havayı” okuyamadan, provokatif olarak algılanacağını göremeden birtakım laflar attı ortaya. Yanlış mıydı söyledikleri? Açıkçası kelimelendirmesi yanlıştı ama Türkiye’de son 10 senede büyük bir siyasal ve toplumsal ihtilal olduğu gerçek. Üstelik içeriği öyle çarpıtıldı ki kimse ne dediğini hatırlamaz oldu.

Burada tekrar yazayım: “Biz 15 Temmuz’da çok büyük bir şey başardık. Bakın bu halk devrim yaptı. Bütün bu dışarıdan müdahale etme imkânı bulan bürokratik oligarşiyi yerle yeksan etti. Vesayet sistemini bitirdi. Biz şimdi yeni bir devlet kuruyoruz... Bu yeni devletin kurucusu Tayyip Erdoğan’dır.”

Aynı programda şunları da söyledi Ogan: “Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucu lideri Gazi Mustafa Kemal Atatürk’tür. Kurucu partisi Cumhuriyet Halk Partisi’dir. Kurulan sistem 27 Mayıs darbecileri eliyle 61 Anayasası üzerinden bürokratik oligarşiye, vesayetçilere devredilmiştir. 15 Temmuz’da bu sistem bitmiştir. Yeni bir sisteme geçilmiştir.” Bu son sözlerin altına imzamı atıyorum.

Dolayısıyla Ogan’ın tarif etmeye çalıştığı bir dönüşümün, bir sistem değişikliğinin hikâyesi. Elbette kâğıt üzerindeki anlamıyla yeni bir devlet kurulduğu filan yok, bunu söylemesi yanlış ama darbecilere ve vesayetçilere karşı bir zafer kazanılarak yeni bir sayfa açıldığı açık.

Öte yandan 16 Nisan’dan beri bir ortam oluşturulmaya çalışıldığı da açık. 28 Şubatvari bir atmosferi yaymak için her türlü mikro hadiseyi büyütmek isteyen bir irade var. Maçka’daki genç kıza kendini bilmez güvenlik görevlisinin müdahalesini, müftülere nikâh yetkisini, Atatürk........

© Habertürk

Yorum yap

yorumunuz...


küfür, argo, hakaret içeren yorumlar silinir 0/350

Yorum yap