We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

ABD krizinin ardından uçaktaki hava...

52 1 1
11.10.2017

PAZAR akşamı ABD’den gelen haber üzerine bir anda diğer tüm gelişmeler arka planda kaldı. Ben o sırada ertesi sabah çıkacağım yolculuk için bavulumu hazırlıyordum. Cumhurbaşkanı ile önce Ukrayna, ardından Sırbistan’a gidiyorduk ve aklım seyahatin olası gündemindeydi... Sonra o haber bomba gibi düştü: ABD, Türkiye’ye yönelik vize işlemlerini askıya aldı.

Son günlerde konsolosluk çalışanı Metin Topuz’un tutuklanmasıyla artan gerilimi adım adım izliyorduk, hatta büyükelçi John Bass’ın veda adı altında adeta Türk hükümetine ve medyasına ayar vermek için yaptığı toplantı, normal sınırlarının çok dışındaydı ancak vizelerin askıya alınması ne demek? Bu son 50 yılın iki ülke ilişkileri açısından en büyük krizi!

Ertesi sabah kafamda tek başlıkla İstanbul’daki Büyük Şeref Salonu’na adımımı attım. Bu konuda yalnız değildim. Salonda karşılaştığım tüm meslektaşlar ve siyasilerin de gündemi aynıydı. Ancak... Elbette bütün gece bu konu üzerine çalışılmış, Türkiye mütekabiliyet esası üzerinden aynı şekilde ABD’ye yönelik vizeleri askıya almış, uzun ve yorucu bir 12 saat geçmiş olmasına rağmen havaalanında bir rahatlık, bir sakinlik gördüm.

HAKAN FİDAN YOK

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu son derece güler yüzlü bir şekilde yanımıza geldi. Bakan her zaman bu kadar konuşkan değildir. Uzun uzun sohbet ettik. Sohbet off the record’dı ancak şu kadarını söyleyebilirim: Türkiye son dönemde art arda öyle fazla krizle karşı karşıya kaldı ki kriz yönetimi adeta rutinin bir parçası olmuş. Hükümetin ve Cumhurbaşkanı’nın yakın çevresine büyük bir soğukkanlılık hâkim.

Şeref Salonu’nda Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar, Savunma Bakanı Nurettin Canikli ve selefi Başbakan Yardımcısı........

© Habertürk