We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Almanlar bizim boru hattını kıskanıyor...

16 3 0
14.09.2017

Batılı ülkelerle aramızın limoni olduğunu söylemeye gerek var mı? Başta Amerika ve Almanya ile yaşanan tatsızlıklar olmak üzere diğer Batılı müttefiklerimizle aramızda çıkan sorunların çeşitli sebepleri söz konusu. Türkiye’nin daha fazla kendi kendine yeterli hale gelmesi, direktif alan pozisyondan kurtulmak için önemli adımlar atması şüphesiz rahatsızlığın ana eksenini oluşturuyor. Ancak bizden kim rahatsız oluyor, neden oluyor sorularına cevap verebilmek için bizim aydınların da azıcık beyin cimnastiği gerekiyor. Yüzeysel değerlendirmelerle birilerini güldürmenin anlamı yok. Mesela Almanya’nın Türkiye’nin doğalgaz boru hatlarını kıskandığı, asıl derdinin bu olduğu söyleminin hiçbir sağlam zemini yok.

Boğaziçi Üniversitesi Enerji Politikaları Araştırma Merkezi Direktörü Profesör Dr. Gürkan Kumbaroğlu’na göre, Almanya’yla ilgili karşılıklı gerilim politikasında enerji boyutu varmış ve çok büyük önem taşıyormuş. Hatta belki de en büyük neden enerjiymiş. Böyle ilginç bir değerlendirme için ne merkez kurmaya, ne de profesör olmaya gerek var.

Böyle bir kıyaslamayla birilerinin bizi kıskandığını söylemek çok zorlama bir yorum olur. Belki hükümete bir göz kırpma olarak değerlendirilebilir.

ALMANYA MERKEZ TÜRKİYE’DE HERKES

Ayrıca Almanya’ya uzanan yıllık 55 milyar metreküp kapasiteli Kuzey Akım 1 Doğalgaz Boru Hattı ile Türkiye’deki........

© Habertürk