We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Dolar kurunda oynaklık azaldı

4 0 0
21.10.2018

Dolar kurundaki aylık dalgalanmada en kötü dönemi geride bıraktık. Ağustostaki yüzde 33’lük artış sonrasında eylülde yüzde 8 düşen dolar kuru, ekim ayında da yüzde 6 geriledi. Gelinen aşamada kurdaki dalgalanma normalleşirken dolar oynaklığı öngörülebilir marjlara geliyor.

Dolar kurunun aylık getiri oynaklığında en kötüyü geride bıraktık. Dolar/TL kurunun 1984-2018 dönemini kapsayan son 34 yılda aylık dalgalanma marjının yüzde 5 bandında gerçekleştiği gözlenmekte. Kur geçen bu süre zarfında aylık en fazla yüzde 5 yükseliyor veya azalıyor. Kriz dönemlerinde ise bu hareket marjını aşan hareketlerde bulunsa da sonrasında ana hareketin hızla bu marj içerisine döndüğü görülüyor.

Normalleşme başladı

Öte yandan 1990-2002 yıllarını kapsayan dönemde daha çok artış eğilimi öne çıkarken bandının üst tarafında hareket yaşandı. 2001 krizinden sonra ise oynaklık artarken aylık hareket -5 ile 5 arasında değişti. 2006-2008 krizleri sonrasındaysa ilk defa 2016 yılında aylık yüzde 10’lara varan bir artış yaşandı. 2018 yılına geldiğimizdeyse seçim kararının ardından mayıs ayında yüzde 11 yükselen dolar kuru, temmuzda Rahip Brunson ile yüzde 7, ağustosta ABD yaptırımları ve gerilen ilişkiler ile yüzde 33 yükseldi. Son iki ayda da düşüş yaşanıyor. Eylül ayında yüzde 8 gerileyen dolar/TL kuru ekim ayında yüzde 6 düştü. Şimdi aylık dalgalanmanın biraz daha normalleşeceği bir sürece giriyoruz. Ekim ayını kurun ekside tamamlayacağı anlaşılıyor. Kasım ve sonrasında düşüşün hareket marjının yüzde 5 sınırlarına gerileme olasılığı hayli yüksek.

Dış ilişkiler

Normalleşmeye dönüldükçe daha fazla öngörülebilir fiyatlamalar oluşmaya başlıyor.

Seçimlerin hemen ardından Türkiye’nin BRICS ülkelerine yönelimi, ABD ile artan gerilim ve agresif fiyatlama, şimdi alternatif kaynak arayışlarının yanı
sıra ABD ve Avrupa ile ilişkilerdeki........

© Haber7