We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Gerçek güç: Etkili silah

67 6 2
14.06.2018

Çin ve Japon tarihi, güçsüz hanlıkların strateji ile güçlü hanların ordularını yenmelerini anlatan yüzlerce örnek olay ile doludur. Yine Çin ve Japon tarihi güçlü hanların akıllarının nasıl çalıştığını, nasıl algıladıklarını ve bu analizler sonucu imajların ne kadar etkili kullanıldığını anlatan strateji oyunları ile doludur. Çin, Japonya ve Asya denilince “Olmaz, olmaz” kuralı işler.

İkinci Dünya Savaşı’nda ABD’nin atom bombası kullanmasının sonuçları ile Türklerin İstiklal Savaşı’nda ölebilme kabiliyeti (şehitlik olgusu)’ni kullanarak işgalcileri yenmelerinin sonuçları aynıdır. Yani düşmanı hafife almamak aklın ve stratejinin temelidir. Güçten anlayanlar, güç ile iletişim kurma ve anlaşma sağlama yöntemlerini bilirler, aksi halde yenilirler.
Bu bağlamda şu anda Kuzey Kore ile ABD arasındaki görüşmeler, “güç” ve “gerçek gücü algılama” çabaları olarak değerlendirilebilir. Fakat şu ana kadar ki süreci Kuzey Kore ve bileşenlerinin olağanüstü bir başarısı olarak nitelemek gerekir. ABD, Kuzey Kore’yi hafife almayarak Çin strateji örgüsünün ilk aşamasında oyuna gelmiş oldu. Çünkü Kuzey Kore’nin elinde gerçekten bahsedilen füze teknolojilerinin olup olmadığı bilinmiyor.
Bu bağlamda ABD bilinmeyenin sürprizleri ile sarsılmaktansa “anlaşmayı” tercih etmiş görünmektedir. Fakat bu anlaşmada her an ABD’nin çekilebileceği bir anlaşmadır. Çünkü zaten ABD’nin İran ile yaptığı nükleer anlaşmadan çekilmesinden sonra ABD ile anlaşma olup olmadığı hiç bir zaman kesinlik kazanmayacaktır.
Sonuç........

© Güneş