We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Yaz saati çocukları enerji tüketicisi yaptı

34 26 70
13.02.2018
Avrupa Parlamentosu kış saatinde kalmak için bir çalışma başlatmayı oyladı. Sonra raporlara göre karar verecekler. Türkiye ise en az gün ışığından yararlanarak nükleer, kömür ve doğalgaz tüketimini arttırmaya devam ediyor. Her ne kadar hükümet “tasarruf ettik” diye iddia etse de resmî istatistikler tam tersini söylüyor. Gelen tepkiler yüzünden iktidar kalıcı yaz saati uygulamasına 28 Ekim 2018’de son verse bile, bu arada milyarlarca dolarlık kömür ve doğalgaz ithal edildi, milyarca lira yerli kömüre aktarıldı.

Sizler işe gitmek için sabahın karanlığında evden çıkarken geçen hafta Avrupa Parlamentosu’nda yaz saatinin kaldırılması gündeme geldi. AB’de bu işler birisin demesi ile olmuyor. Önce konuya dair raporlar hazırlanıyor, uygun belgeler oluşturuluyor ve sonra süreç başlıyor. Bizde olsa bir Bakanlar Kurulu, olmadı bir KHK ile halledilir. Onlar yavaş. 8 Şubat’ta Avrupa Parlamentosu 152’ye karşı 384 oyla konunun çalışılmasına karar verdi.

AB’DE YAZ SAATİ DEĞİL KIŞ SAATİ KALICILAŞIYOR!
AB yaz saatini kalıcılaştırmayı tartışmıyor. Tartışılan konu yaz saatine hiç geçmeme. Daha anlaşılır olması için buna “kış saatini kalıcılaştırma” diyelim. Zaten uygulamanın adı “Gün ışığından daha çok faydalanma” mealindeki “Day-ligt saving time”. 1’inci Dünya Savaşı sırasında bazı Avrupa devletleri ve ABD’deki fabrikalar daha az enerji kullansın diye bir denenmiş, 2’nci Dünya Savaşı’nda daha fazla ülke denemiş, 1970’lerde ise daha yaygın hale gelmiş bir uygulama.

Şimdi bizim medya “Avrupa Türkiye’ye uyacak! Yaz saati uygulaması için önemli adım” ya da “Avrupa yaz saati uygulaması için Türkiye’yi örnek alıyor” manşetleri ile olayı yanlış yere bağlamış oluyor. Geçelim Avrupa’yı, Rusya bile........

© Gazete Duvar