We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Peşrev daha ne kadar sürecek?

111 46 204
13.02.2018
Suriye'de tarafların hemen hepsi olası bir savaşta birbirleri ile de yüzleşmeye hazır. Türkiye’nin İdlib ve Afrin’de, Kuzey Suriye’de, ABD’nin Kürt bölgesinde, İsrail’in Lübnan ve güney Suriye’de, Suriye’nin bütün topraklarında, İran’ın Suriye ve Lübnan’da hesapları var çünkü. Taraflar çatışma durumunda “dışarıda kalırlarsa” büyük kaybedeceklerini biliyor ve hesaplarını ona göre yapıyorlar. Hava her geçen gün daha da sertleşiyor. Soru şu: “peşrev” ne kadar uzun sürecek?

Suriye’nin kuzeyinde (İdlib, Afrin ve Kürt bölgesi) ve güneyinde (Golan – Lübnan) yaşanan gelişmeler devletler arası savaş riskini arttırıyor.

İlk günlerdeki fetih ve zafer manşetlerinin yerini şehit haberlerinin aldığı bugünlerde Afrin’de işlerin iktidarın planladığı şekilde gitmediği ortada. Başarı – başarısızlık kriteri herkese göre değiştiğine göre bu görüşe itirazlar da olabilir. İki ihtimal öne çıkıyor: En uzak sınıra en fazla 30 km uzaklıkta olan bir merkeze 20 günden fazla bir süredir girilemiyorsa taktik gereği yavaş giden ilerleme ani baskınla merkeze yönelinecek ve bir günde Afrin merkez alınacak ya da mukavemet çok güçlü ve “düşmanın” verdiği kayıp sayısı abartılıyor.

Öldürülen YPG’li sayısı ile ilgili elimizde bağımsız veri yok ama ilerlenebilen noktalara bakıldığında mukavemetin güçlü olduğu rahatlıkla söylenebilir. Üstelik YPG’nin kaybı kaç olursa olsun düşürülen helikopter ve asker kayıplarının sayısı da bu ihtimali güçlendiriyor.

Türkiye Afrin’de şimdiden sorunlar yumağına gömüldü. Bu durum Türkiye’nin müdahale güçlerini daha da arttırmasına yol açabilir ve bu da yeni bazı olasılıkları gündeme getirebilir.

Türkiye’nin bir yandan YPG’ye yönelik harekat sürerken ikinci cephe olan İdlib üzerinde hassasiyet ile durmasının nedeni de bu. İdlib’in Suriye ordusu tarafından kontrol altına alınması durumunda Türkiye çok önemli bir enstürmanını kaybedecek ve geriye Suriye ordusu, YPG ve TSK (ÖSO) kalacak. Bugüne kadar TSK ile Suriye ordusu doğrudan karşı karşıya gelmedi ama bu durum çatışan tarafların ve cephelerin netleşmesine yol açabilir. Sonuçta Türkiye ve Suriye adı konulmamış olsa da dolaylı savaş halinde ve Suriye’nin Türkiye’ye hiç tahammülü yok.

Bu olası denklemde ABD ne yapar? ABD’nin Suriye’de bulunma nedeni Kürt aşkı değil, “kendi nüfuz alanını korumasına yardım edecek Kürt” aşkı. “Afrin bizim alanımız değil” açıklaması da bunun teyidi. Bu nedenle aslında Afrin harekatı ABD’nin itiraz edeceği bir gelişme değil. ABD Afrin’de Türkiye’yi Ruslara ya da Suriyelilere tercih eder. Diğer yandan önem verdiği yer Fırat’ın doğusu ve........

© Gazete Duvar