We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Cannes'a davet

20 12 54
14.06.2018
İçeri girerken güvenlik sürekli ayakkabılarımızı kontrol ediyor. Güvenlik ayakkabısı var mı diye. İçinden çelik teller geçiyormuş. ‘Ve Çeliğe Su Verildi’yi hatırlatıyorum ben ayakkabıya bakınca ama güvenlikler üstüne çıkıp, içine çöküp çökmediğine bakıyorlar.

Cannes’a davet edildim. Uzun zamandır beklediğim ve çok daha önceden beri istediğim bir şey. Festival için davet ama film festivali için değil. Ne festivali bilmiyorum. Amelelik için geldim ben. Bildiğiniz amelelik. Öyle festivalde çalışıyor filan da değiliz. Festivalin yapılacağı binaları inşa ediyoruz. Çelik direkleri indiriyoruz mesela kamyondan. İçeri taşıyıp, 10-15 kişi, hep beraber diyerek yukarı kaldırıyoruz, beş altı dilden deniyor bu. Sonra TIR’ı boşaltmaya devam ediyoruz. Yerleri temizliyor, duvar monteliyor ve boyuyoruz. Ne derlerse yani…

Ucuz iş gücüyüz işte her ülkeden gelen. Bize İspanyol ekip diyorlar, gerçi aramızda İspanyol yok. Bir Avusturalyalı, bir Ekvatorlu, bir İrlandalı, bir Katalan ve bir de Türkiyeli arkadaş var. Parası iyi bize göre, söylemeyeyim siz de gelmek istersiniz. Daha çok, iş kazasında ölürsek az para verecekleri için buradayız galiba. Hiç sormadım niye bizi tercih ediyorsunuz diye. Böyle ağır da olsa kafama göre 14 gün çalışmak daha iyi. İllegal işçiyiz, biz üçümüz. Neyimiz legal ki demiştim size geçenlerde. Diğerleri de yasal çalışmıyor. Neden bilmiyorum. Belki vergi vermek istemiyorlardır. Siz vermek istiyor musunuz sanki?

Çok zaman önceden beri Cannes’a davet edilmeyi bekliyordum aslında.........

© Gazete Duvar