We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Metaforlarca patlayan ülke

13 34 204
12.07.2018
Yan yatmış vagonlar. Rayından çıkan ülkenin metaforu. Hem de tüy diksin diye Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'nin ilk Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, Meclis'te 'tarafsızlık' yemini etmesi ve Saray'da göreve başlama törenine 101 pare top atışı ve Mehter Takımı'nın Fetih Marşı ile girişine denk gelecek bir zamanlamayla.

Edebiyatla hayatın gerçeklik ve hakikat mücadelesi hiç bitmez. İnsanın tüm hallerini, canlının-cansızın dilini, bitimsiz ihtimalleri, nihayetinde zamana-mekâna direnen gerçeği kapsama ve yansıtma yarışıdır bu. Edebiyat, bu noktada gerçeği kaydetme, o an için yaşanmayan ama mümkün olanı hayal etme, alternatif dünyalar düşleme yeteneğine güvenir.

Oysa hayatın gerçeği edebiyatınkinden farklıdır. Daha doğrusu edebiyat, yaratıcılığın en doruk noktasına çıkan örneklerinde bile bir mantık gözetirken hayatın böyle bir gailesi yoktur. Akla ziyan şeyler ve “bu kadarı da olmaz” denilenler de hayatın gerçekliğine içkindir. Bizlerin bol miktarda nasiplendiği bu kaynak işte hayatın edebiyata beş bastığı yerdir.

MENFEZ ALTI TOPRAK KAYMASI

Hayat bu noktada en galiz metaforları yaratmaktan çekinmez. Edebiyatta yapsan “Amma da abartmış, insaf” denilecek eş zamanlılıkları, mıh gibi zihne kazınan resimleri gelir başına kakar. Öylece bakakalırsın, yazmadan yaşatıldıklarına.

Tekirdağ’ın Çorlu ilçesinde aşırı yağış sebebiyle menfez altı toprak kayması sonucu tren kazası meydana geldi, denildi. 24 kişi hayatını kaybetti, 338 kişi yaralandı, cinayet babındaki kazayla ilgili ihale gözaltına alınan iki makiniste kesildi. Elbette yayın yasağı getirilecekti. Şimdi ne gerek vardı deliye dönmüş insanları bilgilendirecek.

Ha elbette anında arka plan eskizleri de geldi. Halkalı-Muratlı arasında bakım için açılan ihale ödenek yetersizliği nedeniyle iptal edilmişti. Tren hatlarını kontrol eden yol bekçilerinin görevlerine son verilmişti. Denetimlerse meslek odalarından alınıp özel şirketlere devredilmişti. Ama olumsuz hava koşulları demek elbette çok daha konforluydu.

Geriye ne kaldı? Menfez altı toprak kayması denilen şeyin fotoğrafı. Rayların altındaki boşluk. Yan yatmış........

© Gazete Duvar