We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Yerli ve milli sol

174 153 1022
19.02.2018
Savaş karşıtı olmanın bedelleri ağırken Murat Belge’ye “oh” veya “yuh” çekmenin bir bedeli yok. Belge’ye edilen lafların çeyreğini savaş yanlılarına edenler kendilerini cezaevinde bulurken kafasını başka bir yöne çevirenler için konforlu bir ortam var: Hem solcu, hem “yerli ve milli”, “ülkeyi terk etmeyecek kadar bu topraklara sevdalı” görünebiliyor hem de iktidarın hışmına uğramıyorsunuz! Ne âlâ sol!

Etki alanı itibariyle pek dikkate alınmayabilir, ama Başbakan Binali Yıldırım olanı ve olacağı çok iyi özetledi: “Çözüm, çözüm… Çözüm yok kardeşim!”

Böylece iktidarın “Kürt sorunu yok” iddiasından vazgeçip bir kabule vardığını, ama varlığını kabul ettiği bu sorunu çözmeyeceğini ilan etmekten de çekinmediğini anlıyoruz. Yıldırım “çözüm yok” dedikten sonra ihtiyaten bir cümle daha kuruyor: “Çözüm, bu kanlı terör örgütünü bu ülke topraklarından atmak.” Dikkat edin, “yok etmek” demiyor, “dünyanın neresinde olursa olsun” demiyor. “Bu ülke topraklarından atmak” diyor. “O halde niye Afrin’desiniz” diye sormuyor kimse.

Oysa herhangi bir ülkede, herhangi bir iktidarın, herhangi bir sorunu çözmeyeceğini ilan etmesi, herhangi bir muhalefet için geniş bir siyaset alanı açacağı gibi, solun da esas gündemidir. Fakat Yıldırım’ın bu ifadesine karşı, hükümet “çözüm” deyince “çözüm”, “düğüm” deyince “düğüm”, “savaş” deyince “savaş” diyen CHP’yi bırakın, HDP’nin yeni eş genel başkanı Pervin Buldan ve bazı sol örgütlerin tepkisi dışında demokrat-sol muhalefetin gıkı bile çıkmıyor. Savaş karşıtı........

© Gazete Duvar