We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Afrin harekatında üç sorun...

41 17 56
13.02.2018

Birinci sorun. “Askeri uzmanlar” da söylüyorlar, ancak en net Diyanet İşleri Başkanı konuşuyor. “Bizim askerimiz Afrin’de niye bu kadar yavaş ilerliyor? Biliyorsunuz Irak’ı bombalayanlar çoluk çocuk, masum insanlar demeden 1 milyon insanı katlettiler. Kimdi bunlar? Müslüman olmayan Amerikan askerleri. Suriye’de ölen insanların sayısı yine 1 milyona çıktı. Bizim Müslüman askerimiz yaptığı savaşı İslam ahlakına göre yapıyor. Onun için yavaş ilerliyor Afrin’de.”

Bir ilçeye yönelik harekatın yavaş ilerlemesi tartışma konusu edilebilir denip, İslam’ın alicenaplığıyla ya da “İslam ahlakı”yla açıklanıyor. En başından şu sorun ortada kalıyor ve sn. Diyanet İşleri Başkanı üzerinden atlıyor: Harekatın yöneldiği Afrin’de yaşayanların ezici çoğunluğu da Müslüman. Herkes insan ve değişik inançlara sahip olmak tabii ki fark etmemelidir, ancak çatışmanın “haç ile hilal” arasında olmadığı kesin. Madem İslam ve “İslam ahlakı” ile yaklaşılacak, öncelikle bu sorunun açıklanması şart.

Ve öte yandan sorun, harekatın hızı değil. Masum siviller ve esenlikleri. Biliyoruz, Arakan’daki sivillere yönelik Budist zulmü çok eleştirilmişti. Şimdi İdlib ve Şam banliyösü doğu Guta’daki Rus-Suriye hava bombardımanı da sivillere verdiği zarar nedeniyle suçlanıyor. Arakan’da on binlerce Müslüman’ın kanına giren Budistler...İşgalleri döneminde Irak’la Suriye’de ezici........

© Evrensel