We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Suriye'de sıra kuzeyde

7 51 27
12.07.2018

Suriye’de çok önemli gelişmeler yaşanıyor bir süredir. 2011 yılında ayaklanmanın başladığı yer olan Dera büyük ölçüde Suriye ordusunun kontrolüne geçti. Sınır kentlerinden biri olan Dera’dan Ürdün’e açılan sınır kapısı da artık Suriye ordusunun elinde.

Neredeyse 2011 yılından bu yana el Kaide ve IŞİD gibi örgütler baskın olmak üzere çeşitli silahlı grupların kontrolündeki Dera, vekalet savaşının kilit yerlerinden biri. Öyle ki, Suriye’deki sürecin Suriye ordusunun lehine gelişmeye başladığı dönemde ABD Ürdün sınırında bazı silahlı grupları eğitmeye girişmiş ve ön hazırlık yapmıştı. Ancak sahadaki süreçle birlikte politik zeminin de hızla değiştiği bölgede hem ABD silahlı örgüt eğitme ve sahaya sürme fikrinden vazgeçmenin eşiğine geldi hem de Rusya ve İran gibi ülkelerle devam eden çekişme süreçleri dikkatlerin başka noktalara yoğunlaşmasına sebep oldu.

Suriye’de genel duruma bir göz atarsak ortaya şöyle bir tablo çıkıyor;

Aylar önce bu köşeden Suriye ordusunun ve müttefiklerinin ülke içinde ‘Kurtarılması öncelikli bölgeler’ belirleyerek buna göre hareket ettiklerini aktarmıştık. Buna göre, Halep, Şam kırsalı, Şam ve Halep’i bağlayan Humus ve Hama kentleri en öncelikli yerlerdi. İkinci aşamada gerek IŞİD varlığını zayıflatarak Irak sınırını kontrol altına almak ve gerekse IŞİD sonrası dönemde karşı karşıya gelen YPG ve SDG’ye ön baraj oluşturmak için Deyr Ez Zor kentinin de olduğu bölgeye ağırlık verildi.

Üçüncü aşamada Suriye’nin en güneyinde bulunan ve Ürdün sınırından ülke içine açılan Dera kenti yer alıyordu. Dera’da önce yoğun bir pazarlık süreci yaşandı. Birkaç kez çöken pazarlık süreci Ürdün-Suriye sınır kapısından Dera kentinin Şam’a açılan bölgelerine kadar birçok köy ve yerleşim birimini kontrol eden silahlı gruplar arasında da husumeti tetikleyen faktörlerden biri oldu. Bazı gruplar hızlı ve yoğun siyasi-finansal destekle başladıkları ‘devrim’ sürecinin artık........

© Evrensel