We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Balıkçı Muhsin Fikri ve diasporanın aidiyet örneği

0 6 29
20.10.2017

Hatırlanacağı üzere bir yıl önce, Fas’ın El Huseyme kentinde bir balıkçı feci şekilde can vermişti. Görevliler, balıkçı Muhsin Fikri’nin avlanma yasağı olan bir bölgede avladığı balıklarına el koymuşlardı. Balıklarının çöp arabasına atıldığını gören Muhsin Fikri, balıklarını geri almak için arabaya atlamıştı. Ve parçalanarak hayatını kaybetti. Yaşanan bu olay bölgede büyük tepkiyle karşılanmıştı. Halk, gösteriler yapmıştı. Fas siyasileri de olayları yatıştırıcı açıklamalar yapmışlardı. Ancak tepki her geçen büyümüştü. Fas sınırlarını aştı. Avrupa’nın bazı kentlerinde balıkçı Fikri olayı, Fas diasporası tarafından da protesto edilmişti.

El Huseyma’daki balıkçı olayının ve protestoların yıl dönümü vesilesiyle bu hafta Amsterdam’da bir toplantı yapıldı. Toplantıya, Fas’ta meydana gelen acı bir olay ve bu olayın Avrupa’daki Fas diasporasına yansımaları görmek için katıldım. Bazı gözlemlerimi sizlerle paylaşmak istedim.

Öncelikle salonda dikkatimi çeken, katılımcıların çoğunluğunun gençlerden oluşmasıydı. Bazıları Hollanda’da doğmuş ve büyümüşlerdi. Tartışma Hollandaca yapıldı. Salonda, dikkate değer sayıda bir Hollandalı katılımcı da vardı. Program Foundation Max Van der Stoel’un salonunda gerçekleşti. Bir düşünce kuruluşu olan Foundation Max Van der Stoel, demokrasi, katılım ve diyalog alanında........

© Eurovizyon