We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Bildiğimiz Dünyanın Sonu: Zombi Filmleri

10 0 1
15.12.2018

Yeniden canlanan ceset ya da diriltilen ölü anlamına gelen "zombi"nin kökeni Voodoo inanışından gelir.

İnsanları zombiye çevirerek iktidarlarını sağlamlaştıran Voodoo büyücülerine, bilinçleri olmayan zombiler sadece itaat ederlerdi. Zombilerin beyaz perde yolculuğu da günümüzün modern zombilerinden farklı şekilde, bu voodoo büyücülerinin zombileri ile başlar.

Amerikalı yönetmen Victor Halperin'in 1932 yılında çektiği White Zombie, bu bağlamda çekilen ilk zombi filmi olarak kabul ediliyor. Film ayrıca Amerikalı heavy metal şarkıcısı Rob Zombie'nin kurduğu White Zombie grubuna da ilham kaynağı olur. Ancak White Zombi ile başlayan evrenin asıl mihenk taşı, 36 yıl yıl sonra George A. Romero'nun çektiği Night of the Living Dead olacaktır. Meslektaşları dünyanın diğer ucunda Fransız Sinematek'in kapanmasını protesto ederek 68 hareketinin ilk kıvılcımlarını ateşlerken Romero da kapitalist sistem eleştirisini "Kapitalizm yaşayan ölüleri yarattı" diyerek sinema üzerinden yapar, Hollywood'un çemberinden çıkar ve sinema dünyasına vazgeçilmeyecek bir miras bırakır: Zombi Filmleri.

Kapitalizm yaşayan ölüleri yarattı

Dawn of the Dead (Romero - 1978)

1968 yılında, hem zombi filmlerinin sinemaya bir tür olarak yerleşmesini sağlayan hem de türün en iyi örneklerini veren George A. Romero ilk zombi filmini çeker: Night of the Living Dead / Yaşayan Ölülerin Gecesi.

Romero yarattığı zombi evreninde ırkçılığı, militarizmi, kapitalizmi ve tüketim toplumunu kıyasıya eleştirir.

2016 yılında kaybettiğimiz sinema tarihçisi Giovanni Scognamillo, Romero'nın "zombi" kültüne katkısını şöyle anlatır:

"Romero, zombileri yalnızca kan ve et peşinde koşan yaşayan ölüler olarak kullanmadı. Onlara anlamlar yüklerken günceli, siyaseti, politikayı ve muhalefeti kullandı. Elbette Romero'nun başarısının ardında bağımsız film çekmesi ve sinema endüstrisinden uzak olması yatıyor. Yani o sistemi yanına yaklaştırmadı."

Zombi teması üzerinden ırkçılığa karşı ciddi bir duruş sergileyen Night of the Living Dead'in diğer önemli bir yanı ise Ben rolü ile muhteşem bir performans sergileyen Duane Jones'un, korku filminde başrol oynayan ilk siyah aktör olmasıdır.

George Romero, Night of the Living Dead'in ardından sonra beş zombi filmi daha çeker: Zombi saldırısı sırasında dev bir alışveriş merkezine sığınarak hayatta kalmaya çalışan insanların mücadelesine değinerek tüketim........

© Bianet