We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Xalko'nun Hâli

19 0 6
15.12.2018

Belgeselde izlediğimiz kadarıyla köy nüfusunun büyük bir kısmı kadınlardan oluşuyor, erkekler azınlıkta! Xalko'dan göç etmiş yönetmen Sami Berber'in orada kalmış ailesinde çoğunluğun kadınlardan oluştuğu zaten kesin. Ev işlerinin tümünü yerine getirdikleri gibi inek, koyun, keçi veya kazlarla ilgileniyorlar, onlardan elde ettikleri ürünleri satarak geçimlerini sağlamaya çalışıyorlar. Bazıları baharda papatyalarla kaplı düzlüklere yayılarak hâlâ "Seviyor, sevmiyor…" oyunu oynayacak kadar muzip.

Köydeki az sayıdaki çocuğun en sevdiği eğlencelerden biri eşeğe binmek.

Bu arada kangal köpekleri birbiriyle dalaşıyor.

Güneşli mevsimler, sisli günler ve geceler, rüzgârın tozu dumana kattığı dönemler, karın ortalığı huzurla kapladığı mevsimler geçip gidiyor.

Yakın veya uzak şehirlere, Avrupa ülkelerine şu veya bu sebepten fazlasıyla göç vermiş bir coğrafyada, gidenlerin geride bıraktıklarını hüzünle izliyoruz. Bölünmüş aileler, babalarını pek hatırlayamayan çocuklar, gurbette verilen hayat mücadeleleri ve evde onları belki hayat boyu bekleyen kadınlar. Filmde başka diyarlarda kendini yeni hayatlara kaptırmış, kumar batağına saplanmış, köklerini unutmuş hayırsız adamlardan da bahsediliyor; dervişlere danışılarak kaderin değişmesi için teşebbüslerde de bulunuluyor.

Geçtiğimiz ay Montreal Uluslararası Belgesel Festivali RIDM'de yer alan Xalko adlı Kanada yapımı seyirciyi ilk andan itibaren sıcaklığıyla kuşatıyor. Yönetmenliğini Sami Mermer’le Hind Benchekroun'un paylaştığı estetik film 100 dakikalık süresine rağmen asla sıkmıyor. Bizleri Xalko köyünün dünyasına, yavaş akan zamanına zarafetle dahil ediyor, ayrıca Kürtçe'ye olan........

© Bianet