We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Bir Film

15 0 0
15.12.2018

Bir ruhumuz var mı?

Filmi izledikten bir kaç dakika sonra kendime bu soruyu sormuş, içimde biriken suçluluk duygusunu dağıtmak istemiştim. Cevabını bilmediğimiz soruların bizi burada tuttuğunu düşünüyorum. Ya da cevabını bildiğimiz ama soramadığımız sorular içindir.

Yaşamak yine de olası bütün tanımlardan daha karmaşıktır. Bir nebze olsun basitleşmiş hali etkileyebilir.

Murakami'nin ilk kitabı için yazdığı sunuşu okurken altını çizmiştim. “Öyle bir Japonca tarzı oluşturmak istiyordum ki sözde edebi dilden mümkün olduğunca uzak kalsın ve ben kendi doğal sesimle yazabileyim.” (Rüzgârın Şarkısını Dinle)

Odanın içinde bakmadık yer bırakmadım. Yok. Kitaplıkta bulunan kitapları tek tek indirdim, koltuğun altına baktım, kanepenin...

Kazuo Ishiguro'nun okumadığım bir kitabı vardı. Ayırmıştım. Adı neydi? Odanın hali berbat.

Okuduklarım rafta duruyor. Onların biraz ötesinde kitaplığın en alt rafında ayakkabı kutusunun içinde filmler var. Onlar için kapalı bir raf iyi olurdu. Eğer bir şey kaybolmak istiyorsa buna da izin vermeliyiz. Biraz sakinleşip etrafa bakmak, açıkta duranları yani olanları görmek için fırsattır.

Filmi kutudan aldım. Daha önce de izlemiştim. Yanında kahve iyi olur. Kahve kutusu boş. Son günlerde fiyatı sürekli arttığı için olabilir. Uzaklardan çay gelmiş. Onu içelim. Durmadan çözümler üretiyor olmak sorunları görmeyi engelliyor olabilir mi? Filme geçsem iyi olacak.

Filmin adı, Never Let Me Go........

© Bianet