We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Çağdaş Nijerya Şiirleri Antolojisi

8 0 33
15.12.2018

“II

Utanıyorum

annesi olduğuma

bu gencecik yaşlı adamların

çağ onların üzerine oturuyor bütün ağırlığıyla

ama, cinnet geçiriyorlar şımarık çocuklar gibi

insafsızlık, kötülük içinde

önemsiyorlar mı yerlerde sürüklenmemi

benim ak-taçlı başımı kaldıramayacak

annelerin huzurunda?

katlanıyorum salyalı ağızlardan gelen küfürlere

kötü bir çocuğun annesidir

klanın pisliğini temizleyen“

Yukarıdaki dizeler Nijeryalı şair Akashi Adimora Ezeigbo’nun “Annelik Üzüntüleri (Nijerya’ya Ağıt)” adlı şiirinden. Şair on yıllardır iç savaş, yoksulluk, açlık ve en son Boko Haram adlı radikal dinci örgütün yaptığı katliamların sonucunda Nijeryalıların ruh halini bu dizelerde özetlemiş gibi.

Şiir geçen hafta Kaos Çocuk Parkı Yayınevi tarafından yayımlanan “Çağdaş Nijerya Şiiri Antolojisi”nde yer alan yüzlercesinden biri. Yayınevi geçen aylarda Metin Fındıkçı’nın hazırladığı “Çağdaş Arap Şiiri Antolojisi”ni yayınlamıştı. Şair, yazar, çevirmen İlyas Tunç’un İngilizce asıllarından çevirip derlediği ve 58 Nijeryalı şairin şiirlerinden oluşan kitabı elime alıp şiirleri okumaya başlamadan önce Nijerya ile ilgili neler bildiğimi hatırlamaya çalıştım.

Nijerya denince aklıma savaş, katliam, açlık, yoksulluk, son yıllarda da Boko Haram’ın yaptıkları dışında bir şey gelmediğini fark ettim. Afrika kıtasının geneli için geçerli bu durum.

Haftalık Die Zeit dergisi için çalışan Almanyalı gazeteci Wolfgan Bauer’in yazdığı ve Türkçe’ye “Çalınan Hayatlar” olarak çevrilen kitapla ilgili geçen Temmuz ayında yazı yazmak için yaptığım okumalarda da bu saydıklarım dışında bir şey yoktu sanki bulduklarım arasında.

O zamanki bilgiler ışığında, Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu'nun (UNICEF) Nisan 2018 tarihli bir açıklamasına göre, Boko Haram 2013 yılından bu yana Nijerya'da binin üzerinde çocuk kaçırdığını görmüştüm.

Ayrıca Nijerya'nın kuzeydoğusunda faaliyet gösteren ve "Batılı eğitimin günah olduğunu" savunan Boko Haram, UNICEF verilerine göre çocuk kaçırmanın yanı sıra 2009 yılından bu yana iki bin 295 öğretmeni öldürmüş ve bin 400'ün üzerinde okulu yakmıştı.

Google’da “Nijerya” diye aratınca bundan 4 gün öncesine dair bir haberde, “Nijerya’da yetersiz beslenmeden 3 ayda 30 çocuğun öldü”ğü yazıyor. 23 Ekim 2018 tarihli bir başka habere ise “Nijerya’da pazar kavgası kabile savaşına dönüştü: 55 ölü” başlığı atılmış.

........

© Bianet