We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Futbol ve Basketbol Dünyasının “Şampiyonlar”ı

7 0 0
15.12.2018

Yayıncılık dünyasına yeni adım atan ve Selda Çilingir ile mizah dergilerinden bildiğimiz Memo Tembelçizer tarafından kurulan Tekir Kitap, “Şampiyonlar” serisinden iki kitabı okurlarla buluşturdu.

Mark Menozzi’nin kaleme aldığı “Dünden Bugüne Futbolun Kahramanları” geçmişten bugüne futbol yıldızlarının futbol öncesi hayatları ve kariyerlerini son derece kısa ama kapsayıcı şekilde özetleyen kitabın yaratıcı görselleri ise Giuseppe Ferrario’ya ait.

Luca Cognolato tarafından yazılan, çizimlerini Matteo Piana’nın yaptığı “Dünden Bugüne Basketbolun Kahramanları”nda da dünya basketbol tarihinde önemli yer tutan 30 ismin hikayelerini bulabilirsiniz.

Elif Kahyaoğlu’nun Türkçe’ye kazandırdığı her iki kitap da sadece futbol ya da basketbol meraklılarına değil, yedi yaş üstü bütün okurlara, hayallerinin peşinden koşma, zorlukların her türünü aşacak bir yol bulma konusunda esin kaynağı olacak nitelikte.

Ayrıca kısa hikayeler, pek çok isim için arama motorlarına yönelmenize de neden olacak kadar merak uyandırıcı.

Futbolun kahramanları

Aralarında George Best’ten, Zinedine Zidane’a; Michel Platini’den Lionel Messi’ye; Zico’dan Marco Van Basten’e, Andriy Shevchenko’ya, Pele’ye, Gianluigi Buffon’a kadar 30 futbolcunun hayatına dair pek bilinmeyen detaylar kısa özetlerle futbolseverlerin ilgisini çekecektir.

Kitapta sadece erkek futbolcuların yer aldığı düşünülmesin.

ABD’li dünyaca ünlü kadın kaleci Hope Solo ve FIFA Dünya’nın en iyi kadın futbolcusu ödülünü 2006’dan 2010’a kadar beş yıl üst üste kazanan Brezilyalı Marta Vieira Da Silva da kitapta yer bulan isimlerden.

Bakalım kitapta bugün dünyanın en ünlü futbolcularından Messi için özetle neler yazılmış:

Lionel Messi: Doksanların başında, Arjantin'deki Rosario şehrinde çukur, taş ve çam parçalarıyla dolu bir saha. Sahanın kenarındaysa........

© Bianet