We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

İhanetin Tragedyası Kral Lear

36 0 8
15.12.2018

Yeni sezon, yeni oyunlarla tam hız başladı ve yetişmek kolay değil. Sezonun ilk oyun yazısı olsa da aslında ben de epeyce oyun izleme fırsatı buldum. Yeni sezon önceki sezonları aratmayacak üretkenlik ve yetenekle dolu olarak bizleri bekliyor.

Oyun Atölyesi tarafından sahnelenen, “Kral Lear” William Shakespeare tarafından yazılmış, Muharrem Özcan tarafından yönetilmiş. Oyuncuları Haluk Bilginer, Berfu Öngören, Hare Sürel, Nazlı Bulum, Arif Pişkin, Deniz Celiloğlu, Kaan Turgut, Onur Özaydın, Sertan Müsellim, Efe Tunçer, Hüseyin Sevimli.

Dürüstlük sınavı

Çocukken, sanırım ortaokul (evet, o zamanlar ortaokul denirdi; şimdinin 4 4 4’ün ikinci 4’ü) başlarında, ilk okuduğum tiyatro oyunudur Kral Lear. İlk Shakespeare’im Kral Lear olunca tragedyalardan tragedya beğenmek de çok kolay olmuyor elbette. Benim için her zaman özel bir yeri olmuştur.

Hikâyeyi bilenlerimiz vardır; yaşlı İngiltere Kralı Lear ömrünün son günlerinde tahtını üç kızı arasında paylaştırıp, huzur dolu günler geçirmek, bu paylaşımı yapmadan önce de kızlarından kendisine olan sevgisini anlatmasını ister. Büyük kızı Goneril, babasına olan sevgisini anlatmaya kelimelerin yetmeyeceğini, dünyada hiç kimsenin bir başkasını onun babasını sevdiği gibi sevemeyeceğini uzun uzun anlatır ve ülkenin 1/3’üne sahip olur. Ortanca kız Regan, ablasına katıldığını, kendisine tercüman olduğunu ancak eksik kaldığını söyleyerek babasına olan sevgisinin nasıl daha da büyük olduğunu anlatır ve o da ülkenin 1/3’üne sahip olur. Söz ortanca kız Cordelia’ya gelince o, babasını bir babanın sevilmesi gerektiğinden ne az ne de fazla sevdiğini, ablaları gibi yapmayıp dürüst olduğunu söyler. En çok küçük kızını seven Lear, bir öfke nöbetine kapılır, Cordelia’ya tek bir kuruş, bir avuç bile toprak parçası vermez, onun payını diğer iki kızı arasında pay eder. Cordelia’yı istemeye gelen taliplerine, beş parasız ve babasının lanetini edinmiş kızını isteyip istemediklerini sorar, Fransa Kralı Cordelia’yı hala istemektedir. Lear kızını beş parasız ve babasının nefretine uğramış halde Fransız Kralı’na verir.

Ardından 100 kişilik mahiyeti ile her ay birinin evinde olmak üzere iki kızı arasında yaşamaya başlar. Ancak ona taptıklarını söyleyen iki kızının söyledikleri ve davranışları aynı olmayacaktır.

Lear’ın mahiyetindeki Kent Kontu ülkeyi kızları arasında pay ederken yaşanan olaylara dayanamayıp müdahale eder ve Lear tarafından sürgün edilir. Buna karşın kralının yanından ayrılmayıp, ona farklı bir kimlikle hizmet etmeye devam eder.

Lear’ın hikâyesinin paralelinde de mahiyetindeki........

© Bianet