We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Kadın Futbol Maçlarında Futbolun Ta Kendisi Var

7 0 8
11.12.2018

Geçen pazartesi Paris’te France Football dergisinin düzenlediği Altın Top ödül töreni sırasında yaşananlar bir kez daha futboldaki cinsiyet ayrımcılığını gündeme getirdi. Birçok spor dalının aksine futbolda kadınlara karşı daha fazla ayrımcılık ve önyargı var. Dünyada yılın en iyi futbolcusuna verilen Altın Top ödülü gecesinde bile bu önyargılar su yüzüne çıktı.

Ne olmuştu geçen hafta çok kısa hatırlayalım: Başlangıcından 62 yıl sonra bu yıl ilk kez kadın futbolculara da verilen Altın Top’u Fransa Ligi’nde Lyon takımının Norveçli oyuncusu Ada Hegerberg kazandı. Törenin yapıldığı Grand Palais’de, Hegerberg büyük bir gururla tarihin bu ilk Kadınlar Altın Top ödülünü almak için podyuma geldi. Diğer kadın futbolcuların ve herkesin bakışları üzerindeyken Altın Top’u aldı, öptü ve havaya kaldırdı. Zaten kariyerinin en önemli anlarından birinde başka ne yapsın ki?

Bu sırada ödül töreninde yardımcı sunuculuk yapan DJ Martin Solveig ödülün sarhoşluğu içindeki Hegerberg’e “Twerk yapabiliyor musun?” diye soruverdi. Twerk yani kadınların pop sallayarak yaptığı şu dansı yapmayı teklif etti dünyanın en iyi kadın futbolcusuna! Hederberg bozuldu ama sadece “hayır” diyerek konuyu kapattı. Törenin yapıldığı Grand Palais’de soğuk bir hava esti. Ağırlıkla futbolun çeşitli alanlarından gelen konuklar, hayret içinde olan biteni anlamaya çalışıyordu. Yılın en iyi genç oyuncusu ödülünü kazanan Kylian Mbappé ağzı açık vaziyette ekrana geldi bu anda.

Ödül töreninden sosyal medyadaki tepkilerden dolayı sonra yaptığı büyük gafın farkına varan DJ Solveig üzgün olduğunu ifade ettiği bir mesaj yayınladı. Ancak bu mesaj pek de bir özür mesajı gibi değildi. Ada Hegerberg ise törenden iki gün sonra katıldığı bir basın toplantısında olayın çok da üzerinde duymadığını bir kez daha tekrarladı. “O an kendimi o kadar kötü hissetmedim. Öylesine zafer sarhoşuydum ki! Benim için önemli olan Altın Top’u kazanmış olmaktı” diyerek o gafı pek de önemsemediğini söyledi.

Muhtemelen başka bir spor dalının en iyilerinin ödüllendirildiği gecede bunların yaşanabileceğini zannedebiliyor musunuz? Hele tenisçi Serena Williams’a bir deneyin yapmayı........

© Bianet