We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Türkiye harekete geçmeli!

126 128 195
12.01.2019

Trump’ın Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton’un Türkiye ziyareti ülkemizin niyet ve maksadını göstermesi açısından bizlere önemli ipuçları verdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, Bolton’a randevu vermemesi çok güçlü bir mesaj oldu. Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın da, Bolton’la görüşmesinden sonra net bilgiler verdi: “Harita verilmedi! PKK’nın insan haklarını ihlal eden eylemleri ile Kürtlere desteğimizi belgeleyen iki kırmızı dosyayı kendisine verdim.”

HAREKÂT GECİKTİ!

Öncelikle Trump’un çekilme kararı Türkiye için bir fırsattı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, zaten Türkiye’nin 2-3 gün içinde harekete geçeceğini ilan etmişti. Aydınlık’ta 21 Aralık 2018 günü yayımlanan, “Türkiye Ayağa Kalkınca” başlıklı makalemde şu konunun altını çizmiştim: “Türkiye Fırat’ın doğusundaki harekâta bir an önce başlamalıdır. ABD derin devletinin Başkan Obama ve Başkan Trump’a benzer birçok konuda geri adım attırdığı unutulmamalıdır. ABD’deki iç tartışmalar Türkiye’yi ilgilendirmez! Stratejinin zaman, mekân ve kuvvet olmak üzere üç boyutu vardır. Zaman boyutu bu özel durumda öne çıkmaktadır. Harekât gecikirse yeni dengeler oluşabilir.”

PKK’YI KORU, TÜRKLERİ DURDUR!

Aydınlık’ta 28 Aralık 2018’de yayımlanan, “Bölgesel İttifak Fırsatı Kaçırılmamalı” başlıklı makalemde ise şu hususu belirtmiştim: “Koşulların sonsuza dek aynı kalacağını sananlar yanılgı içindedir. Talih kuşu insanın başına bir kez konar. Koşullar olgunlaştığında harekete geçmeyenler, başkalarının zaferini seyreder.” Beklendiği gibi,........

© Aydınlık