We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

ABD’nin niyet ve maksadı

80 96 190
12.10.2018

ABD’nin Suriye Özel Temsilcisi James Jeffrey, “Başkan Trump’ın onayıyla Suriye politikasını yenilediklerini” ifade etti. Çekilme için üç koşul ortaya koydu: “Suriye’deki çatışmaların sonlanması, soruna siyasi bir çözüm bulunması ve İran bağlantılı tüm güçlerin Suriye’den çıkması!” Ayrıca, kesin bir ifade kullanmasa da Kuzey Irak’taki çekiç güç benzeri, “uçuşa yasak bölge” gibi uygulamaları da gözden geçirdiklerini ima etti. Tabi ki bunlar yasak savıcı mahiyette diplomatik söylemler... ABD’nin gerçek niyetini anlayabilmek için geçmişte yaptıklarını gözden geçirmeliyiz. ABD’nin faaliyetlerini kısaca hatırlayalım:

IŞİD PKK’YA ÇALIŞTI!

Önce IŞİD gibi insanlık düşmanı bir canavar ortaya çıktı! Bu canavar kademe kademe Kuzey Suriye ve Fırat’ın doğusuna yerleşti. ABD, PYD marifetiyle, başlangıçta AKP hükümetinden de aldığı destekle IŞİD’i tasfiye etti! IŞİD’in boşalttığı alanlara PKK/PYD yerleşti! PKK/PYD’nin doğuya doğru genişlemesini TSK durdurdu. ABD Irak sınırına yakın bölgelere büyük lojistik üsler kurdu. PKK’nın bazı unsurlarını Kandil’den Irak’taki Sincar bölgesine naklederek Suriye-Irak terör bağlantısını tesis etti.

TERÖR ORDUSUNA DESTEK

ABD, Kuzey Suriye’de 15 askeri üs ve büyük hava radar istasyonları tesis etti. Ayrıca çok sayıda taşınabilir radar sistemi konuşlandırdı. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ifadesine göre, 18 bin TIR, 3 bin kargo uçağının naklettiği silah ve cephane PKK’ya teslim edildi. 65 bin kişilik bir terör ordusu ABD bütçesinden maaşa bağlandı. Suudi Arabistan........

© Aydınlık