We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Şemdinli’den Ergenekon’a KARANLIK

16 11 44
09.11.2018

Oktay Yıldırım

Şemdinli tertibinin savcısı Ferhat Sarıkaya’nın tutuklanması, diğer sorumluları gündeme getirdi. TSK’ya kurulan tertibin mağdurlarından Astsubay Ali Kaya, ‘Sarıkaya iddiananmeyi Emniyet Müdürü Mustafa Uçkan’dan aldığını söylüyor.

Ama asıl soru onun kimlerden aldığı?’ dedi

Şemdinli’de 9 Kasım 2005 günü Türk Ordusu’nu hedef alan bir büyük tertibin ilk sahnesi perdelendi. Olayın mağduru PKK, faili ise asker olacaktı. Bireyler üzerinden yapılacak olan bu işaretlemenin amacı, bütün bir Türk Ordusu’nu ve terörle mücadele geçmişini suçlamaktı.

Bir gizli servis, Türk yargısı ve kolluğu içinden piyonların desteğiyle Türk devletine operasyon yapıyordu, çünkü Türk devletinin PKK açılımına sürüklenebilmesi için PKK’nın mağdur, devletin de fail olarak gösterilmesine ihtiyaç duyuluyordu. Yani Şemdinli davasına sadece “kumpas” demek konuyu önemsizleştirmek olur...

PAKETLE ASLAN AVI

2005 yılı içinde Hakkâri ve ilçelerinde 22 olay meydana geldi ve bu olaylarda 13 asker şehit oldu, bir vatandaş hayatını kaybetti, 31 asker ve onlarca vatandaş yaralandı. Hepsi de son derece sansasyonel eylemlerdi:

n 29 Temmuz 2005’te Hakkâri şehir meydanında özel arabalarına yapılan bombalı saldırı ile iki astsubayın şehit edilmesi olayı.

n 5 Ağustos 2005’te Şemdinli İlçe Jandarma Komutanlığı askeri gazinosu önüne konulan bombalı araçla yapılan eylemde beş askerin şehit edilmesi olayı.

n Ardından 1 Eylül 2005’te Dünya Barış Günü etkinliği adı altında........

© Aydınlık