We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Emekliye ve EYT’liye doğruyu söylemiyorlar-2

27 11 43
14.06.2018

Dün burada, ABD ve AB’nin cinleri olan Dünya Bankası ve OECD’nin emekliler konusundaki emirlerini okuduk. Bugün de, cinlerin “emeklilik süresini uzatın, maaşları düşürün” şeklindeki emirlerine karşı hükümetlerin ne cevap verdiğine, ne yaptığına bakacağız.

Mesela, “Sana ne kardeşim, bu ülkeyi, işçiyi, memuru emekliyi nasıl yöneteceğime sen ne hakla karışırsın? Haddini bil, içişlerime karışma! Hele de mazlumların üzerine zulüm yağdırmamı isteme!” demiş olabilirler mi?

En iyisi “atın ağzını açmak”. Tahmini bırakıp gerçeğe bakmak yani...

CİNLERİN EMRİNE GİRİP EMEKLİYE SALDIRMAK!

1991 sonrası cinlerin kulağına üflediği hükümetler “emeklilik süresi az” demeye başladılar. Vatan Partisi, o zamanki adıyla İşçi Partisi, cinleri takibe aldı, piyasacı hükümetlerin Batı karşısında “tamam efendimciliğine” baktı, anladı “mezara emeklilik” planını. Demir asa, demir çarık, dolaştı yöneticileri Türkiye’yi adım adım. Toplantı, konferans, panel, bildiri, afiş, kurultay... Sendikaları, işçileri bu belaya karşı ayağa kaldırmaya çalışıyordu. Nihayet 30 Nisan 1995, Türk-İş’in İzmir mitingi; yüz binler katıldı.

Uslanmadı ama cinlere kulağını çeviren hükümetler. 24 Temmuz 1999’da Ankara mitingi oldu bu kez. Kimi 500 bin, kimi 1 milyon kişi dedi. İnliyordu Ankara’da yer gök.

Ama cinlerin emrindekiler pusudalar hâlâ.

Derken, 17 Ağustos depremi. Yüz binler acıya boğuldu. Çin-i Maçin’den........

© Aydınlık