We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Demiryolu ölümleri kaza mı, cinayet mi? -2-

4 13 59
12.07.2018

Sıkı durun ve okuyun lütfen! Önce meslek örgütlerinin ne dediğine bakalım: Jeoloji Mühendisleri Odası (JMO): Tekirdağ tren faciasına, öngörülebilir ve önlenebilir nedenler yol açmıştır! Mühendisliğe önem vermeyen bir yapım hatasının yine bir faciaya yol açtığı çok açık olarak görülmektedir.

İnşaat Mühendisleri Odası (İMO): Demiryolu hattı yapılırken göçme, çökme ve tabaka kayması ve boşalması ile ilgili bilgiler dikkate alınmamıştır. Suçlu yağmur değildir! Yapanlar, yaptıranlar ve yapılanı denetlemeyenlerdir.

Felaketlerin nedeni doğa olayları değil, mühendislik bilgi ve birikiminin günlük ticarete teslim edilmesidir, mühendisliğin ve mühendislerin yok sayılmasıdır. Yapı ruhsatlarından mühendis ve mimarların imzalarının kaldırılmasının acı sonuçlarını, ileride fazlasıyla yaşayacağız.

Birleşik Taşımacılık Sendikası (BTS): Neden, yağış fazlalığı ve doğal afet olamaz. Zaten menfez yeni değil, 1900’lü yılların başlarında imal edilmiş ve hâlâ ayaktadır. Demiryolları serbestleşme/özelleştirme ile 4’e ayrılmış; yapım, trafik emniyeti ve kontrol rafa kalkmış; 160 yıllık birikim ve kurallar yok sayılmış; taşlar yerinden oynatılmış ve bir daha da oturtulamamıştır.

Ulaşım-İş: Demiryolu altyapı güvenliğinin bel kemiği olan yol bekçiliği kaldırılmıştır. Soruyoruz; yol bekçiliğini kaldırırken hangi teknolojik uygulamayı getirdiniz? Demiryolu yenileme çalışmaları TCDD’nin kendi işçileri, mühendisleri ve karar vericileri........

© Aydınlık