We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Gündüz insan gece troll!

21 10 27
14.06.2018

Trojan, hacker gibi son yıllarda internetle birlikte dilimize giren sözcüklerden biri bugün sözünü etmek istediğim. Salt dilimize girmekle kalmadı toplumsal hayatımıza da girdi. Psikolojimizi, ilişkilerimizi, arkadaşlıklarımızı hatta aile ilişkilerimizi bozdu.

İskandinav mitolojisinde mağaralarda, köprü altlarında, karanlık yerlerde yaşayan, yol kesen, haraç alan cüce ya da dev biçiminde tasvir edilen çirkin yaratıkları adlandırmakta kullanılıyor aslında. Sözcüğe, bir harf eksikle balıkçılıkta kullanılan bir avlama yöntemini ifade eden anlamı da katılabiliyor ki eylemi ifade etmede isabetli.

Troll ve trollerden söz ettiğimi anlamışsınızdır.

ATEŞLİ’ BİR HASTALIK TABLOSU

Mitolojik troller gibi sanal troller de bilgisayarları veya “akıllı” telefonlarının başında ama internet dünyasının karanlık dehlizlerinde, genellikle sahte hesaplarının (fake) arkasına saklanarak avlanıyorlar.

Çağdaş topluma ve literatüre, internetle birlikte ve internet dünyasına özgü “sanal gerçek” nitelikler edinerek girmeye başladılar. Sözcüğün yeni anlamında ilk ne zaman ortaya çıktığı tam olarak bilinmese de yaygın kanı, Wikipedia sayfalarına bilgi girmeye çalışan kişileri kasten engelleyen, bilgileri çarpıtan........

© Aydınlık