We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Türkler, Avrupalı olabilir mi?

9 1 98
12.07.2018

Mesele sadece Erdoğan'ın iktidarı ile Batı arasında değil maalesef. Bizim Avrupa ile garip ilişkilerimiz ve sorunlarımız var.

Hala duruyor mu bilmem, Rumelihisarı'nda ''Edward of Hisar'' tabelası olan bir giyim dükkanı vardı. Pahalı, kaliteli tekstil ürünleri satardı. Rahmi Koç'tu sahibi.

Dükkanı ilk gördüğümde, ''Istanbul'da 'Edward of Hisar' diye bir dükkan var da, Londra'da neden mesela 'Hüseyin of Kensington' diye bir dükkan yok'' diye sormuştum kendi kendime.

Osmanlı İmparatorluğu aslında, daha çok coğrafi olarak büyük ölçüde Balkan hatta Avrupa İmparatorluğu idi. Hele Saray'ın nüfusuna, Padişahların eşlerine, Harem'e baktığınızda galiba Kafkasya kökenliler hariç, özellikle kadınların büyük çoğunluğu Avrupalı idi. Vakti zamanında Tarih ve Toplum dergisinin her sayısında yayınlanan Saray'daki şölen ve ziyafetlerin mönülerinde de Batı mutfağının ağırlığı hatta hakimiyeti açıkça görülürdü. Şarap kavları da cabası. N'est ce pas?

Osmanlı'nın Batı başkentlerine ilk kez Büyükelçi atamasından sonra iki dünya arasındaki ilişkiler hakkında zengin bir literatür gelişti. Sefirlerin 'Relation'ları (Diplomatik notları, anıları, kayıtları) bu açıdan ilginç. Anadolu'ya gelen Avrupalı seyyahların kitapları da o tarafın buraya nasıl baktığını anlatır ayrıntılarla. Yükselen güçlü Osmanlı ile henüz ayağa kalkmakta olan Batı dönemi ile mesela Mustafa Reşit Paşa'nın dönemi tabi ki çok farklı.

Türklerin Batı tasavvuru, Avrupa ile ilişkileri muazzam sorunlu. Aşk/nefret, kin/kıskanma, özenme/dışlama, benzeme/ayrılma, savaş/barış... 32 kısım tekmili birden hepsi bu sinemada. Sadece gelecek hafta değil, bundan sonra her hafta! Suare matine, 24 saat...

Bir zamanlar ''Avrupa'' sözcüğü, özellikle ürün bağlamında, kaliteli, iyi anlamında kullanılırdı.........

© Artı Gerçek