- Проф. Христов, на балотажа на местните избори през ноември 2023 г. получихте подкрепата на гражданите на Шумен. Подобен кредит на доверие задължава, каква е оценката ви за изминалите близо 6 месеца от мандата?

- Наистина резултатът в моя полза е огромна отговорност, а обещанията, които съм дал на съгражданите си, ще се старая да изпълня.
Оценката ми за началото на мандата е добра. Разбира се, би могла да е много по-добра.

- Бяхте областен управител и знаете, че само с общи усилия могат да бъдат постигнати добри резултати. Каква е комуникацията ви с шарения общински съвет, получавате ли подкрепа за предложенията си?

- Този въпрос е доста деликатен. В кампанията, която водих, и в контактите си с ръководителите на политическите сили в града заявявах, че за да успее едно местно самоуправление, е необходимо то да не е само от представители на една политическа сила.

Няма политическа сила, която да е събрала най-добрите експерти във всички направления

на една община, поради което е разумно всички партии в местния парламент да участват със своята най-добра експертиза. Това би довело до едно ефективно експертно управление.

- Как заварихте общината и направихте ли административен анализ?

- За разлика от други мои колеги аз не направих кадрови промени веднага след като поех общината. Смятам, че доброто и положителното, което е направено от предходното управление, трябва да бъде надграждано. Затова не съм предприел кадрови чистки.

Административният анализ съм го направил и продължавам да реализирам изводите от този анализ в разработване на новата структура на общината, която ще бъде предложена на общинския съвет за гласуване през май.

- С какво се захванахте най-напред в работата си?

- В началото се насочих към изясняване на финансовото състояние на общината и корекциите, които бяха наложени на общинската администрация. Това беше първото, след това се заех с реализиране на обещания, свързани с инфраструктурата в нашия град.

- Трудно ли работите като кмет в условията на политическа криза и предсрочни избори?

- Трудно се работи. На общинските сесии някои от колегите съветници преследват чисто пиара и политическите интереси, което затормозява работата на общинския съвет.

Аз не одобрявам и големия брой предсрочни
парламентарни избори

- те се отразяват негативно на работата на местната власт.

Бяхме договорили с МРРБ сключването на споразумения по няколко обекта, които бяха включени в чл. 107 от държавния бюджет и до два дни трябваше да ги подпишем. На практика падането на правителството отсрочи сключването на тези споразумения, което не е в интерес на града.

- Един от най-сериозните проблеми за гражданите е мръсната вода и честите аварии по водоснабдителната мрежа. Има ли изход от този омагьосан кръг?

- Да, един от проблемите в Шумен е водата. Мръсна е, идва от язовир "Тича" по стар водопровод и докато не заработи пречиствателната станция, която в момента е в крайна фаза на приемане, това няма как да се подобри.

Смятам, че значително закъсня изграждането на довеждащия водопровод, което ще наложи корекции към ВиК оператора в Шумен, а оттам това ще се отрази на цената на водата в града и цялата община.

Изходът от този омагьосан кръг е постепенно, на
етапи да започнем подмяната на ВиК структурата,

защото на много места тя е амортизирана, остаряла и трябва да бъде реновирана.

Според мен трябва да се предприеме зониране на града и постепенно да бъде подменена ВиК инфраструктурата.

- Предприети ли са конкретни мерки в тази посока?

- За момента единствените мерки са по приемане на довеждащия водопровод и на пречиствателната станция.

Със собствени средства общината се стреми да извършва реновиране на голяма част от улиците. Това става с пари от кредита, изтеглен от предходното управление. След като се установи, че ВиК инфраструктурата под няколко от основните артерии на града е негодна, предприехме подмяна.

Такъв е случаят с канализацията на ул. "Университетска", има такъв проблем с улица "Ален мак", както с "Дедеагач" и "Люлебургас", както и с улици в Тракийския квартал.

- Голяма болка за Шумен е, че на десетина километра - в село Мараш, има минерална вода. Изследвания доказват, че е с лековитост като в Карлови Вари, а там изворът е затлачен и не се използва. Имате ли план за решаване на този проблем?

- Наистина минералната вода от извора в Мараш е с невероятно качество и показатели. Като местна власт сме длъжни да осигурим достъп до нея на жителите на нашата община и на цяла България. Лековитите свойства се познават, затова още в предизборната кампания обявихме за един от приоритетите

да развием този извор до санаториум, който да осигури лечение на нашите граждани

В този контекст в бюджета са заложени 300 хил. лв., като идеята е до края на тази календарна година водата от извора да е достъпна за гражданите и те да я използват.

След това планираме изворът да бъде отдаден на публично-частно партньорство или пък на частна инициатива и да се разработи.

- Не е тайна, че сте силно ангажиран със спорта и по-конкретно с футбола и сте поели ангажимент да върнете славата на футболен Шумен, както и да бъде ремонтиран градският стадион "Панайот Волов". Има ли вече такива новини?

- Даваме си сметка, че ако искаме да имаме здраво и образовано поколение, трябва да заложим и да изградим невероятна спортна база, която да предлага на децата да тренират в съвременни условия. В тази връзка залагаме като приоритет изграждане на градския стадион "Панайот Волов".

Затова в обектите, които са посочени в член 107 за 50-милионния бюджет, който държавата ни отпуска, на първо място е стадионът. Общата стойност е от порядъка на 38 млн. лв., които са за три години - 2024-2025-2026.

Задачата е тази година да започнем със събаряне на стария стадион и до Коледа да бъдат положени основите на новия

Освен към "Панайот Волов" усилия са насочени и към реновиране на ученическия стадион "Цоньо Василев", който трябва да бъде изцяло с изкуствена настилка и осветление. Това ще даде възможност за увеличаване на времевия хоризонт, през който да се използва стадионът от футболните таланти на нашия град.

- Къде се виждат вече започнати от вас проекти?

- В момента проектите са по пътната инфраструктура, както и плувния басейн, който се изгражда. Голяма част от улиците вече се ремонтират. Заложихме инцидентно основният бул. "Симеон Велики" да бъде в бюджета от 50 млн., а другите се проектират и се договарят.

Сключихме споразумение с МРРБ за улица "Северна". В момента чакаме такива за пътя Шумен - Лозево - 7-и километър. В същото време за облагородяване на бул. "Марица" също предстои да бъде осигурено финансиране и завършване на тази част в квартал "Пети полк".

- А докъде стигна строежът на закрития плувен басейн, има ли някакви дейности?

- Да, фирмата изпълнител започна строежа.

Със собствени средства ще заплатим основите, тъй като идеята е до края на годината басейнът да бъде
завършен окончателно

и с останалите средства от държавния бюджет ще осигурим необходимото за довършването му до 31 декември тази година.

- Г-н Христов, каква ви е комуникацията с останалите кметове - на малките общини и на кметствата?

- Имаме системна връзка с кметовете на населени места в общината. Периодично провеждаме общо събиране, лично посещавам голяма част от кметствата - Мараш, Салманово, Ивански, Царев брод, Дибич и др. Така изглежда покритата река Енчова след реконструкция, продължила повече от година.

Проблемите им са свързани основно с осигуряване на строителни дейности за ремонт на улиците, поддържане на гробищните паркове, както и почистването на незаконните сметища.

Пропуснах осветлението - в тази връзка насочихме усилия по кандидатстване по фаза 2 за изграждане на осветление в 6 селища от общината. Ако проектът бъде реализиран, тези 6 села ще бъдат за пример.

- Върви усвояването на заема за ремонт на уличната мрежа. Доволен ли сте от направеното, когато шофирате по шуменските улици?

- Ремонтът по улиците на града продължава, но не съм доволен от направеното - винаги може да е и по-добре, и повече.

Броят на улиците, които се нуждаят от ремонт, е доста голям за бюджета, с който разполагаме от собствени средства. Затова планираме за догодина да осигурим проекти, което е слабото ни място, необходими да кандидатстваме по държавния бюджет - това са средствата, които се полагат на община от нашата категория. Затова сме

заделили 2 млн. лв. само за проектиране с идеята до септември-октомври тази година проектите да са готови

За осветлението ще участваме в трета фаза, за да продължи изграждане на съвременно осветление и в другите села. За Шумен имаме спечелен проект с избран изпълнител и предстои до края на годината да бъде подменено цялото осветление в града.

- Мотото ви в предизборната кампания беше: "Близо до хората за по-добър живот". Това е заявка за социална политика. Ще успеете ли да реализирате намеренията си?

- Общината предлага 27 услуги в социалната сфера, в здравеопазването има много, което искаме да направим:

стартира процес по изграждане на хеликоптерна площадка в болницата,

за да се извършва спешно транспортиране на хора до специализирани медицински заведения в страната.
Полагаме усилия да направим отделенията на Многопрофилната болница за активно лечение съвременни медицински звена.

Такъв е примерът с детското отделение, за което имаме отделени средства за цялостно реновиране. Искаме да разрешим и проблемите в КОЦ. Трябва да запазим онкоцентъра като водещ в Североизточна България, защото той дава възможности за ефективно лечение.

- Търсите ли мнението на бизнеса как да се развива градът и срещате ли подкрепа за реализация на идеите си?

- Приоритетната ни задача е да си запазим условията за икономическо развитие на Шумен - този темп, който наследихме от предходното местно ръководство, но и да създадем условия за нови инвестиции.

Смятам, че много добър пример в това отношение е индустриалният парк "Шумен", в който имаме публично-частно партньорство с частен инвеститор. Местата там са изчерпани и мислим за създаване на нови зони на парка.

Вслушвам се в исканията и предложенията, които дава бизнесът

Все пак от него зависи броят на работните места, ръстът на безработицата, размерът на заплащането, стандартът на живот и самата численост на нашия град. Стремежът ни е Шумен да расте и да се развива.

- Богатото културно-историческо наследство и прекрасната природа са предпоставки за развитието на туризма. Шумен обаче сякаш остава встрани от плановете на хората за уикенда. Каква е причината?

- При тези дадености на Шумен той да е встрани от семейните планове, не е добра реклама. Причината, естествено, сме ние - управниците, вероятно заради слаба работа по отношение на туризма. Затова целенасочено и приоритетно залагаме действия в тази посока.

Преговаряме за интегриран подход с други общини в областта като Каспичан, Велики Преслав, Нови пазар, имайки предвид техните възможности за предлагане на общи туристически продукти. По тази причина на последната общинска сесия предложихме да сключим договор за дейност, свързана с развитието на туризма в нашата община, с фирма, която ще осигурява оперативна дейност между Шумен и другите общини.

- Професоре, вие сте преподавател във Факултета по технически науки в Шуменския университет. Сега обаче не може да съвместявате ангажиментите си там. Липсват ли ви студентите и научната работа?

- Липсва ми научната работа, студентите - също. Радвам се, че доста от тях ми се обаждат и ме търсят по различни поводи.

Аз бях освободен от ректора на университета още от времето, когато заемах поста областен управител.

- Какво е посланието ви към съгражданите в навечерието на 11 май - Деня на Шумен?

- Преди всичко да сме смирени, да имаме търпение и заедно да работим за нашия град. Убеден съм, че само заедно можем да получим това, което искаме.

Мечтата ми е Шумен да бъде икономически, културен, туристически и спортен център на Североизточна България

Тя може да бъде постигната с взаимните усилия на всички съграждани на общината.

Визитка

Проф. Христо Христов започва кариерата си в МО – служба "Сигурност, военна полиция и военно контраразузнаване". Работил е в НСС и ДАНС, заемал е позиции от оперативен работник до началник на сектор.

Има значителен опит по организиране и координиране на дейността на тези служби на територията на Североизточна България.

От 2013 г. е преподавател в Шуменския университет "Еп. Константин Преславски". От 5 август 2022 г. до 28 юли 2023 г. е областен управител на Шумен.

Избран е за кмет на община Шумен през ноември 2023 г.

ПРОГРАМАТА ЗА ПРАЗНИЧНИЯ 11 МАЙ

10 ч - молебен за здраве в храм "Свето Възнесение Христово"

10 ч - "Съкровищата на Шумен" - отборна надпревара за младежи, в Общинския културен дом

10,30 ч - тържествен ритуал по издигане на знамената на България, ЕС и Шумен пред сградата на общината

11 ч - тържествена сесия на общинския съвет и връчване на Наградата на Шумен за изкуство и култура за 2023 г. - зала 363 на община Шумен

11 ч - Стрийт баскетбол пред сградата на община Шумен

12-14 ч - празнични събития в читалища "Пробуда 1958", "Боян Пенев 1949", "Уилям Сароян 2016", "Просвета 1926", "Отец Паисий 1929", "Асен Златаров 1872"

16,30 ч - национален фестивал на мажоретния танц "Мадарски конник", дефиле на мажоретните състави и официално откриване пред сградата на община Шумен

18 ч - тържествено откриване на Международния фестивал "Друмеви театрални празници" пред сградата на ДКТ "Васил Друмев"

19 ч - награждаване на победителите в VI състезание по краснопис и правопис за I и II клас - пред сградата на община Шумен

19,30 ч - празничен концерт на Любо Киров с участието на танцова организация "Танцувалня" и вокална група "Морски песъчинки" - Бургас

Празнична заря

Пред сградата на община Шумен

QOSHE - Проф. Христо Христов: Започваме да строим нов стадион в Шумен и още зони около индустриалния парк - Гергана Николова
menu_open
Columnists Actual . Favourites . Archive
We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Проф. Христо Христов: Започваме да строим нов стадион в Шумен и още зони около индустриалния парк

24 1
11.05.2024
  • В бюджета са заложени 300 хил. лв., с които до края на тази календарна година водата от извора в Мараш да е достъпна за всички граждани
  • Преговаряме за интегриран подход с други общини в областта за предлагане на общи туристически продукти
  • До края на годината Шумен ще грейне с ново и модерно улично осветление, казва кметът на града

- Проф. Христов, на балотажа на местните избори през ноември 2023 г. получихте подкрепата на гражданите на Шумен. Подобен кредит на доверие задължава, каква е оценката ви за изминалите близо 6 месеца от мандата?

- Наистина резултатът в моя полза е огромна отговорност, а обещанията, които съм дал на съгражданите си, ще се старая да изпълня.
Оценката ми за началото на мандата е добра. Разбира се, би могла да е много по-добра.

- Бяхте областен управител и знаете, че само с общи усилия могат да бъдат постигнати добри резултати. Каква е комуникацията ви с шарения общински съвет, получавате ли подкрепа за предложенията си?

- Този въпрос е доста деликатен. В кампанията, която водих, и в контактите си с ръководителите на политическите сили в града заявявах, че за да успее едно местно самоуправление, е необходимо то да не е само от представители на една политическа сила.

Няма политическа сила, която да е събрала най-добрите експерти във всички направления

на една община, поради което е разумно всички партии в местния парламент да участват със своята най-добра експертиза. Това би довело до едно ефективно експертно управление.

- Как заварихте общината и направихте ли административен анализ?

- За разлика от други мои колеги аз не направих кадрови промени веднага след като поех общината. Смятам, че доброто и положителното, което е направено от предходното управление, трябва да бъде надграждано. Затова не съм предприел кадрови чистки.

Административният анализ съм го направил и продължавам да реализирам изводите от този анализ в разработване на новата структура на общината, която ще бъде предложена на общинския съвет за гласуване през май.

- С какво се захванахте най-напред в работата си?

- В началото се насочих към изясняване на финансовото състояние на общината и корекциите, които бяха наложени на общинската администрация. Това беше първото, след това се заех с реализиране на обещания, свързани с инфраструктурата в нашия град.

- Трудно ли работите като кмет в условията на политическа криза и предсрочни избори?

- Трудно се работи. На общинските сесии някои от колегите съветници преследват чисто пиара и политическите интереси, което затормозява работата на общинския съвет.

Аз не одобрявам и големия брой предсрочни
парламентарни избори

- те се отразяват негативно на работата на местната власт.

Бяхме договорили с МРРБ сключването на споразумения по няколко обекта, които бяха включени в чл. 107 от държавния бюджет и до два дни трябваше да ги подпишем. На практика падането на правителството отсрочи сключването на тези споразумения, което не е в интерес на града.

- Един от най-сериозните проблеми за гражданите е мръсната вода и честите аварии по водоснабдителната мрежа. Има ли изход от този омагьосан кръг?

- Да, един от проблемите в Шумен е водата. Мръсна е, идва от язовир "Тича" по стар водопровод и докато не заработи пречиствателната станция, която в момента е в крайна фаза на приемане, това няма как да се подобри.

Смятам, че значително закъсня изграждането на довеждащия водопровод, което ще наложи корекции към ВиК оператора в Шумен, а оттам това ще се отрази на цената на водата в........

© 24 Часа


Get it on Google Play